Ile kosztuje test na ojcostwo do sądu? Dowiedz się więcej. Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: testy DNA > Ile kosztuje test na ojcostwo do sądu? Dowiedz się więcej.

Ile kosztuje test na ojcostwo do sądu? Dowiedz się więcej.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Zastanawiasz się ile kosztuje badanie ojcostwa? Test ojcostwa do sądu, jak i ten prywatny zawsze są jednoznaczny, jednak badania różnią się ceną. Koszt badania do celów sądowych waha się w granicach 1500-1700 złotych lub więcej. Prywatne kosztują natomiast 500-1300 złotych. Różnica związana jest z koniecznością zachowania formalnej procedury, m.in. z dołączeniem do wyniku ekspertyzy.

Ile kosztuje badanie ojcostwa – różnica w cenie

To ile kosztuje badanie ojcostwa do celów prywatnych, a tym ile kosztuje test ojcostwa do sądu zależy od odmienności postępowania, a różnica może wynosić nawet ponad tysiąc złotych. Chociaż wynik niczym się nie różni, przy teście sądowym występuje zdecydowanie więcej formalności, które wpływają na to ile kosztuje badanie ojcostwa do sądu Procedury i kwestie formalne mają znaczenie od strony prawnej. Wyniki najpierw testu, a następnie rozprawy sądowej mają bowiem ogromny wpływ na całe życie zarówno dziecka, jak domniemanego ojca, matki czy innych opiekunów prawnych. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach – jeśli żadna ze stron nie zgłasza sprzeciwu – również wynik testu prywatnego może być wykorzystany w sądzie jako dowód wstępny lub nawet rozstrzygający.

Test ojcostwa do sądu i prywatny – różnica w procedurach

pewny i dyskretny test na ojcostwoGłówną różnicą jest sposób pobierania próbek – te do test ojcostwa do sądu muszą być pobrane w placówce medycznej i w obecności świadków. Pobierane są one w obecności lekarza lub diagnosty upoważnionego przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego. Przy testach prywatnych dopuszcza się wiele zróżnicowanych próbek, które pobierane mogą być w dowolnym miejscu, także w domu.

Druga różnica polega na konieczności potwierdzenia tożsamości wszystkich osób podczas pobierania materiału genetycznego. Osoby poddane badaniom muszą wylegitymować się dowodami tożsamości i podpisać specjalne protokoły. Testy nie mogą być anonimowe, w przeciwieństwie do tych prywatnych.

Kolejna różnica to konieczność udziału matki w badaniu – tylko wtedy sąd uzna je za ważne. Prywatne testy na ojcostwo nie wymagają udziału matki, gdyż pewne stwierdzenie ojcostwa jest możliwe bez jej DNA. W przypadku testu sądowego obowiązkowy udział matki w badaniu wynika z tego, że ustala się również macierzyństwo (aby wykluczyć np. zamianę dzieci w szpitalu). Do wyników testu sądowego dołącza się także ekspertyzę. Te wszystkie procedury do test ojcostwa do sądu wpływają na to ile kosztuje badanie ojcostwa do sądu.

Test ojcostwa do sądu – jak wygląda?

Oprócz różnicy w kwestiach formalnych, test na ojcostwo do celów sądowych przebiega tak samo, jak ten do celów prywatnych. Po pobraniu próbek ustalane są więc profile genetyczne badanych osób, czyli tak zwane „genetyczne odciski palca”. Dla każdej osoby taki profil jest unikalny. Jednocześnie połowę DNA dziedziczymy po biologicznym ojcu, połowę po matce, porównanie profili pozwala więc jednoznacznie i pewnie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

Zobacz FILMY:

Kto płaci za test ojcostwa do sądu?

W przypadku sądowych testów na ojcostwo opłaty ponosi najczęściej strona przegrana. W niektórych przypadkach sąd może podzielić koszty po połowie lub nawet całkowicie zwolnić z opłat. Skarb Państwa płaci za testy DNA wtedy, kiedy dziecko przebywa w ośrodku opiekuńczym lub w sytuacji, w której żadna ze stron nie posiada wystarczających środków do opłacenia badań. Jeśli sytuacja materialna obu osób jest zła, sąd może podjąć decyzję o zwolnieniu z opłat, co jednak nie zdarza się często. Wiele laboratoriów dopuszcza rozłożenie kwoty na dogodne raty.

Test protokolarny – alternatywa dla sądowego

Test protokolarny może być tańszą alternatywą dla tego do celów sądowych ze względu na brak dołączania do jego wyników ekspertyzy biegłego. Wszystkie inne procedury i formalności są zachowane i identyczne z badaniem sądowym, więc w razie potrzeby ekspertyza może zostać dokupiona.. Jeśli więc nie ma pewności co do konieczności użycia wyników testu w postępowaniu sądowym, warto zastanowić się nad taką ewentualnością.


Zobacz też:

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 21/06/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: testy DNA, Testy na ojcostwo

1 komentarz

  • Awatar dla Jędrzej Jędrzej pisze:

    Moim zdaniem w takich sprawach najlepiej zasięgnąć rady profesjonalisty. Ja w ubiegłym roku korzystałem z usług adwokat Morawskiej w Gdańsku w tym zakresie, i bardzo mi pomogła. Na własną rękę ciężko działać – szczególnie ojcu w naszym kraju. Polecam korzystanie z profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Black Friday