Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Jak napisać testament?

Jak napisać testament?

Testament pozwala na samodzielne zdecydowanie, kto ma odziedziczyć dany majątek w przypadku śmierci. Jak napisać testament, aby był zgodny z prawem? Co należy w nim uwzględnić? Czy warto sprawdzić wcześniej pokrewieństwo i dlaczego? Warto zapoznać się z poniższymi informacjami na ten temat.

jak napisac testament

Tego dowiesz się z artykułu:

• Czym jest testament?
• Jak napisać testament?
• Testament a badania DNA

Czym jest testament?

Testament składa się z rozporządzenia majątkiem spadkodawcy w przypadku ewentualnej śmierci. Istotne jest to, ze testament ma pierwszeństwo tuż przed ustawowym dziedziczeniem. Następuje ono wtedy, kiedy spadkodawca nie powołał spadkobiercy bądź kiedy żadna z powołanych osób nie chce albo nie może stać się spadkobiercą.

⏩ To może Cię zainteresować: Czeka Cię przepisanie spadku? Wcześniej pamiętaj o jednej rzeczy…

Jak napisać testament?

Testament można napisać na kilka sposobów. Jednym z nich jest spisanie własnoręcznie testamentu. Spadkodawca pisze go wyłącznie ręcznym pismem, pospisuje się, a także uwzględnia datę. Można wyróżnić testament:
• notarialny,
• ustny,
• urzędowy,
• wojskowy,
• podróżny.

Testament może zawierać w sobie rozporządzenia wyłącznie jednego spadkodawcy. Nie można zatem sporządzić wspólnego testamentu małżonków.

Zgodnie z art. 949 § 1 k.c. podpis spadkodawcy w sporządzanym własnoręcznym testamencie musi być pod rygorem nieważności złożony tuż pod pismem, które zawiera rozporządzenie w przypadku ewentualnej śmierci. W testamencie można powołać do dziedziczenia jedną albo więcej osób. Jeśli ich udziały w spadku nie zostaną uwzględnione to dziedziczą oni je w równych częściach.

Bardzo ważny jest podpis pod testamentem. Musi on bowiem zawierać chociaż nazwisko spadkodawcy. Dodatkowo powinien on zostać umieszczony tuż pod tekstem spisanego testamentu. Brak podpisu to nieważny testament.

Testament a badania DNA

Niezwykle ważna jest pewność oraz jasna sytuacja. W związku z tym zaleca się, aby przed przepisaniem swojego spadku upewnić się, czy faktycznie spadkobiorcą będzie właściwa osoba. Kiedy dana osoba ma pewne wątpliwości do do więzów krwi, najlepiej wykonać testy DNA.

Ten test zapewni spokój, a wszelkie dotychczasowe wątpliwości znikną raz na zawsze. Jeśli wątpliwości okażą się jednak słuszne, to spadkodawca będzie miał jeszcze możliwość rozwiązać tę sytuację i podjąć odpowiednie kroki prawnych. Najważniejsze jest jednak to, iż majątek zostanie przepisany osobom, którym faktycznie się należy…

⏩ Poczytaj więcej: Co zrobić przed przepisaniem spadku?

Badania genetyczne wykonuje się bardzo łatwo i przede wszystkim szybko. Wystarczy bowiem pobrać wymazy lub mikroślady, np. szczoteczki do zębów. Wystarczy poświęcić kilka dni, aby uzyskać zupełny spokój, a także unormować sytuację prawną. Przed spisaniem testamentu warto zadać sobie pytanie – czy na pewno jest się rodziną i czy dana osoba zasługuje na spadek.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 29/06/2021, Data aktualizacji: 10/08/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium