Żółtaczka noworodkowa – czy i kiedy zacząć się martwić?
Żółtaczka noworodkowa polega na zażółceniu skóry i gałek ocznych malucha, a jest to spowodowane nadmiarem bilirubiny. Pojawia się zazwyczaj w 2 dobie życia, osiągając największe nasilenie w 3-5 dobie życia. Powinna samoistnie ustać po około 7 dniach u dzieci urodzonych w terminie, a po 14 dniach u wcześniaków. Warto wiedzieć, iż organizm noworodka produkuje nawet dwukrotnie więcej bilirubiny niż organizm człowieka dorosłego, nie zawsze jednak jest sobie w stanie poradzić z usunięciem jego nadmiaru.
Spis treści
Co to jest Zespół Gilberta?
To nic innego jak schorzenie o podłożu genetycznym powiązane z nieprawidłowym metabolizmem wątroby i bilirubiny. Z powodu zmiany w genie UGT1A1 barwnik nie może zostać poprawnie wydalony z moczem lub kałem, co powoduje przejściową żółtaczkę u osoby dorosłej, a u noworodka jest przyczyną przedłużania się żółtaczki noworodkowej. Należy pamiętać iż Zespół Gilberta pojawiając się u noworodka może nie występować przez wiele kolejnych lat, aby nawrócić kolejny raz w wieku np. 20-30 lat.
Zespół Gilberta – szybkie wykrycie jest ważne
Schorzenie to zazwyczaj nie jest groźne i nie uszkadza wątroby, jednak potrafi stanowić zagrożenie dla malucha, gdy obecne są inne czynniki jak np. konflikt serologiczny czy choroba hemolityczna. Niejednokrotnie może też być w przyszłości przyczyną podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi czy kamicę żółciową. Osoby ze zdiagnozowanym Zespołem Gilberta mogą nieprawidłowo przekształcać niektóre często stosowane leki, takie jak ibuprofen czy substancje wykorzystywane w anestezjologii. Dlatego też lekarz zawsze powinien być poinformowany o schorzeniu.
Żółtaczka noworodkowa – zdiagnozuj przyczynę
Na przedłużającą się żółtaczkę noworodkową może się składać wiele czynników, warto jednak wykluczyć te najgroźniejsze. Zmiany w genach są do wykrycia dzięki szybkiemu i bezbolesnemu badaniu DNA. Mając wiedzę czy maluch posiada Zespół Gilberta czy nie, łatwiej będzie zaplanować kolejną ciążę i poród pod kątem tego właśnie schorzenia.
pewnytato.pl Data publikacji: 06/08/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018