„Detektywistyka to moja druga miłość, pasja”🕵 wywiad z detektywem Jackiem Witakiem - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: eksperci > „Detektywistyka to moja druga miłość, pasja”🕵 wywiad z detektywem Jackiem Witakiem

„Detektywistyka to moja druga miłość, pasja”🕵 wywiad z detektywem Jackiem Witakiem

Na czym polega praca detektywa, jakimi sprawami zajmuje się najczęściej i… jak wykryć zdradę? Między innymi o tym rozmawiamy z prywatnym detektywem Jackiem Witakiem z Biura Detektywistycznego Verum PD.wywiad z detektywem

Jak to jest być prywatnym detektywem? Pościgi, tajemnicze sprawy, technologia szpiegowska…. Czy to jest tak jak w filmie?

No niestety nie wygląda to w ogóle jak w filmie czy tez paradokumentach, które mamy okazje oglądać. Na pewno jest to ciekawa praca, bo jest sama w sobie specyficzna. Rodzaje spraw przeprowadzonych przez detektywa są bardzo nietypowe, a czasami powiedziałbym, że „intymne”, bo w końcu klient dzieli się z nami swoimi osobistymi problemami i odczuciami.

⏩ Praca jest ciężka. Detektyw to człowiek, który musi naprawdę wiele umieć i posiadać pewne umiejętności. Musi znać się na kodeksach prawa, psychologii, manipulacji, grze aktorskiej, technologii, pracy w terenie jak obserwacja itp. Więc zakres umiejętności do wytrenowania jest bardzo duży. To ciągła nauka i praca nad samym sobą.

I niestety to nie jest tak jak w filmie czy serialu. Uważam, że tutaj padło trafne pytanie w moim kierunku. Jest grono klientów, którzy oglądają takie seriale i uważają że detektyw to wszystko zrobi, a wynik będzie efektywny. Nie zgadzam się z tym. Gdy trafia mi się taki klient, tłumaczę mu, co robię i co mogę zrobić. Część klientów to rozumie, a część uważa, że nie chcę podjąć się wręcz prostego zlecenia.

Patrząc procentowo na ilość przeprowadzonych spraw i biorąc pod uwagę prognozy, czy jest Pan w stanie określić, jakich spraw jest najwięcej i z czego to wynika?

Większość klientów kojarzy detektywa jako kogoś od spraw rozwodowych albo krócej mówiąc – od zdrad. Nic bardziej mylnego, zakres usług jest znacznie szerszy. Patrząc procentowo na przeprowadzone sprawy, to spraw rodzinnych (zdrady) jest najwięcej, praktycznie licząc to około 70%.

Coraz częściej pojawiają się sprawy przemocy domowej, co wzrosło po fali epidemii. I najciekawsze jest to, że klientami są częściej mężczyźni, a nie kobiety. Bywa, że taki mężczyzna jest odsunięty od rodziny, a kobieta wpada w patologię alkoholu, lekkich narkotyków, co odbija się na zdrowiu również dzieci.

Mężczyzna w takim przypadku – jeśli nic nie udowodni – może tylko przyglądać się dramatowi, w którym uczestniczą dzieci. A tego typu sprawy są dosyć trudne, bo odbywają się za zamkniętymi drzwiami w domu. Ale są do wygrania.

📍 Prawo też jest tutaj nie do końca sprawiedliwe, jeśli chodzi o ojców. Jeśli nie dowiedzie on słuszności swoich racji w sądzie, to sąd z automatu stawia wyższość matki, i wtedy zaczyna się dramat dzieci. Jest to przykre, ale prawdziwe. Ale można to wygrać. Uważam, że warto walczyć i się nie poddawać.

Przyszła mi na myśl jedna moja sprawa, którą prowadziłem kilka lat temu. Zostałem wynajęty przez ojca, bym dowiódł, że matka jest alkoholiczką, znęca się nad nastoletnią córką i kombinuje, by pogrążyć męża.

⏩ Nie będę opisywał całej sprawy, bo obowiązuje mnie tajemnica, ale mogę powiedzieć, że udało nam się pozostawić córkę przy ojcu, a matka została całkowicie odsunięta od tej rodziny.

Dziewczynka w podziękowaniu podarowała mi prostą bransoletkę na rękę, taką wręcz prosto zrobioną. Ale dla mnie ma dużą wartość. Czasami ją noszę, traktuję jak amulet, ale przede wszystkim przypomina mi, że warto walczyć o swoje prawa i nie wolno się poddawać.

Kolejne sprawy, które się pojawiają, to sprawy stalkingowe. Tutaj też coraz częściej mam klientów. Ciekawe jest to, że stalking pojawia się w rodzinie w trakcie np. spraw rozwodowych. Takie sprawy też są czasochłonne i trudne, ale do zrobienia.

Resztę procent przeznaczyłbym na sprawy gospodarcze, kradzieże itp. Ale to wszystko zależy od specyfiki biura detektywistycznego.

Więc może porozmawiajmy na temat tych popularnych zdrad. Jakie ma Pan zdanie na ten temat? Kto więcej zdradza – mężczyźni czy kobiety? Jak to jest?

Bardzo łatwo jest teraz odpowiedzieć na to pytanie – mężczyźni i kobiety zdradzają wręcz tak samo. Zdrada kiedyś była domeną mężczyzn, częściej się o tym mówiło, ale kobiety też zdradzały, tylko nikt się tym nie chwalił, nikt nie plotkował.

📍 Czasy się zmieniły. Kobiety zrobiły się odważniejsze i pewniejsze w tych sprawach. Coraz częściej klientami są więc nie kobiety, ale panowie. Często spotykam się z sytuacją, gdzie małżonka wdaje się w towarzystwo kobiet-rozwódek i te ciągną ją ze sobą, wspierając ją w zejściu na nieetyczna drogę.

Czynników jest wiele – zaczynając od tego, że temat seksu nie jest już tematem tabu, a kończąc do szerokiej dostępności do portali randkowych, erotycznych w sieci, co ułatwia szybki kontakt. Ale to moje zdanie rzucone przez pryzmat przeprowadzonych spraw.

Co doradziłby Pan komuś, kto podejrzewa, że partner / partnerka zdradza?

Przede wszystkim – nie robić nic samemu. Najlepiej dać sprawę specjaliście. Tak, wiem, że koszt może wydawać się wysoki, ale zawsze podkreślam, że wydane pieniądze na detektywa procentują w przyszłym życiu klienta, bo od zebranych materiałów dowodowych może dużo zależeć.

Po drugie proponuję, by zacząć samemu obserwować zachowania partnera/ partnerki, zapisywać wyjścia z domu (tym bardziej te nietypowe), zbierać informacje (jakiekolwiek nawet plotki) i to wszystko przekazać detektywowi do pracy.

Porozmawiajmy o objawach zdrady. Czy coś takiego istnieje?

Nie nazwałbym tego objawem zdrady, ale wskazówkami albo przesłankami, że to ma miejsce. Jest tego wiele, ale nie wolno ich brać w sposób pewny i konkretny, bo wiele zależy od zachowań, przyzwyczajeń, stylu bycia. Jakbym miał wymienić najczęstsze (ale kolejność dowolna):

  • nadmierne dbanie o siebie, kosmetyczka, zabiegi kosmetyczne, wyzywające ubiory;
  • telefon zawsze przy sobie zabezpieczony na maksa;
  • częste wyjścia z domu, dłuższe przebywanie w pracy;
  • agresywne nastawienie do partnera / partnerki, czepianie się o wszystko, wytykanie błędów;
  • brak kontaktów seksualnych albo ich nadmiar wynikający z głębokiego poczucia żalu;
  • brak chęci spędzania wspólnego czasu.

To tylko takie główne przesłanki, ale proszę się nimi nie sugerować. Jeśli partner / partnerka je wszystkie spełnia, to wcale nie musi znaczyć, że zdradza, ale warto się tym tematem zainteresować.

Przychodzi klient / klientka do Pana i co dalej? Jak to wygląda?

Przede wszystkim trzeba być w rozmowie ze mną szczerym. To ważne, bo inaczej ciężko będzie pomóc. Po drugie – wszystko opowiedzieć. Po trzecie odpowiadać na moje pytania.

Pytam klienta, czy już coś było robione samodzielnie w tym kierunku (jeśli tak mogę mieć sprawę utrudnioną, tym bardziej jeśli klient zaliczył jakąkolwiek wpadkę). Po czwarte podpisanie umowy, która daje mi prawo pracy nad tą sprawą.

⏩ Rozmowa ze mną może trał pól godziny, a czasem dłużej. Ważne jest dla mnie, bym wyciągnął maksymalną ilość informacji od klienta. Często w trakcie rozmowy staram się wesprzeć psychologicznie, bo to są trudne i ciężkie przeżycia dla tej osoby.

Co wiem i mogę, to doradzę. Często klientom proponuję skorzystać z pomocy psychoterapeuty, bo to żaden wstyd. Dlatego w swoim zespole podjąłem współpracę z psychologiem, który wspiera moje działania. Wiem, że jak klient korzysta z pomocy psychologa, to nie muszę się martwić o jego zdrowie i komfort psychiczny. A to jest dla mnie ważne. Potem już pozostaje ciężka praca, w której klient też bierze udział.

A teraz: jak Pan sobie z tym wszystkim radzi? Przecież robotem Pan nie jest?

To prawda – robotem nie jestem. Jestem człowiekiem, facetem, który też ma uczucia, zdanie na jakiś temat. Detektywistyka to moja druga miłość, pasja. Pierwsza miłość to bliskie memu sercu osoby, które kocham.

Ale jestem człowiekiem i nie potrafię nie przyjmować złych wrażeń. Ktoś mi kiedyś powiedział, że zdrady „to nic…” – ten ktoś tego nie widzi, nie słyszy, nie jest świadkiem ludzkich dramatów i cierpienia, bo w końcu komuś cały świat się rozwala na drobne części, rozwalają się idee związku, przyszłości, stabilność.

Jedna zdrada ma wielkie konsekwencje dla całej rodziny. Dla mnie, będącego w tym temacie, czasami pozmieniały się poglądy na pewne sprawy.

⏩ Kiedyś myślałem, że nie ma takiego czegoś jak miłość, związek, partnerstwo. Ale doszedłem do wniosku, że to tylko moje zdanie postawione przez pryzmat moich spraw.

Też czasem muszę z kimś porozmawiać o tych sprawach i moich odczuciach. W końcu jestem człowiekiem tak jak każdy. Dalej wierzę, że istnieje wiele dobra, istnieją zasady rodzinne i partnerskie. A pomagam tym, którzy zostali w jakiś sposób skrzywdzeni.

Kiedyś pewna dziennikarka zapytała mnie, czy mam satysfakcję ze swojego zawodu?

Szczerze mówiąc – to najtrudniejsze pytanie, jakie zostało mi zadane. Satysfakcję przynosi mi ten zawód sam w sobie i wciąż czekam na sprawę swojego życia. Ja tylko pomagam komuś w rozwiązaniu jego problemu. Satysfakcja klienta jest miernikiem mojej pracy. Jeśli klient jest zadowolony, to ja też.


wywiad z detektywem Jackiem Witakiem

VERUM PD Biuro Detektywistyczne

Biuro detektywistyczne realizuje swoje usługi na terenie całego kraju. od śledztw kryminalistycznych po korporacyjne – mamy kolekcje usług zaprojektowanych tak, aby pomóc rozwiązać każdy trudny przypadek. Dokładamy wszelkich starań by chronić prywatność każdego klienta i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić terminowe i zgodne z faktami wyniki.

Strona www.privdetektyw.pl

adres terenowy Żary 68-200, ul. Śródmiejska 21/1

tel. kom. 577-690-335

4.5/5 - (2 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 05/07/2021, Data aktualizacji: 10/08/2021

Wpisany w:: eksperci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *