Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Uncategorized > Wynik prywatnego testu na ojcostwo… można wykorzystać w sądzie?

Wynik prywatnego testu na ojcostwo… można wykorzystać w sądzie?

Badania na ojcostwo wykorzystuje się w wielu sprawach sądowych, m.in. o ustalenie ojcostwa, alimenty czy spadek. Nic dziwnego – ich wynik jednoznacznie wskazuje, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka. Panuje przekonanie, że w sądzie można wykorzystać tylko badanie do celów sądowych. To nieprawda – dowodem dla sądu może być też wynik badania prywatnego!

prywatny test na ojcostwo

Sądowe badanie na ojcostwo – czym różni się od prywatnego?

Badanie na ustalenie ojcostwa jest wykonywane z wykorzystaniem określonej procedury formalnej, której w przypadku badania prywatnego się nie wymaga. Warto jednak pamiętać, że wynik zawsze jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo – bez względu na rodzaj testu. W teście sądowym biorą udział mężczyzna, dziecko i matka (chyba że z obiektywnych przyczyn jej udział jest niemożliwy), a oprócz ojcostwa ustala się też macierzyństwo. W teście prywatnym wystarczy uczestnictwo mężczyzny i dziecka.

Polecamy również: Co daje ustalenie ojcostwa jeszcze w trakcie ciąży?

Ważne są też próbki i miejsce ich pobierania. Do badania do celów sądowych pobiera się wymazy z policzka – w placówce, w obecności świadków, po sprawdzeniu tożsamości badanych. Badanie prywatne można wykonać na podstawie dowolnych próbek (również np. używanej szczoteczki do zębów), których nie trzeba pobierać w placówce. Do badania sądowego dołącza się też ekspertyzę biegłego sądowego (eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa).

Prywatny test na ojcostwo – jego wynik można przedstawić w sądzie

Często jest on traktowany jako dowód wstępny, podstawa do rozpoczęcia procesu w sądzie. Może być również dowodem rozstrzygającym, kiedy żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu i gdy nie żąda wykonania badania z procedurą sądową.
Wynik takiego badania warto więc przedstawić w sądzie – szczególnie jeśli nie ma możliwości zlecenia badania z procedurą sądową.

Ciekawy artykuł: Papierosy, alkohol i inne używki – czy mogą wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?

Dlaczego wynik badania DNA zawsze będzie pewny?

To badanie genetyczne – analizowane fragmenty DNA są całe życie niezmienne, a ponadto takie same bez względu na rodzaj próbki. Co ważne, laboratoria nie rozdzielają badań sądowych od prywatnych, a wszystkie wykonują w ten sam sposób, w tym samym miejscu i na tych samych odczynnikach.

Ważne więc, aby wybrać odpowiednie laboratorium, które analizuje 24 markery DNA i które posiada akredytację PCA zgodną z normą ISO 17025. Badanie na podstawie 24 markerów DNA gwarantuje jednoznaczny wynik nawet wtedy, gdy bada się tylko mężczyznę i dziecko. Obecnie najszerszym zakresem na rynku jest analiza 34 markerów DNA. Warto również sprawdzić, czy laboratorium współpracuje z sądami i czy posiada referencje.

Zdjęcie: © Amaviael/ Depositphotos.com

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/07/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *