Wszystko o ustalaniu ojcostwa co potrzebujesz wiedzieć
Kiedy warto zdecydować się na ustalenie ojcostwa? W przypadku sytuacji, kiedy dziecko nie pochodzi z formalnie zawartego związku małżeńskiego, lub domniemany ojciec dziecka nie potwierdza swojego ojcostwa można przeprowadzić badania na ustalenie ojcostwa. Prawo do złożenia wniosku o przeprowadzenie takiego badania mają zarówno mężczyźni i kobiety.
Kto najczęściej decyduje się na badania dna na ustalanie ojcostwa?
Czy do badania dna na ustalanie ojcostwa trzeba się specjalnie przygotować?
Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu badania dna na ustalanie ojcostwa?
Czy można zrobić badanie dna na ustalanie ojcostwa bez wiedzy ojca?
Spis treści
Kto najczęściej decyduje się na badania dna na ustalanie ojcostwa?
Na ustalenie ojcostwa często decydują się mężczyźni, mający wątpliwość, co do wierności swojej partnerki lub też same kobiety, mające wątpliwości, związane z tym, kto jest biologicznym ojcem ich potomka. W takiej sytuacji, aby upewnić się czy nasze podejrzenia są słuszne, warto zdecydować się na testy DNA. Pozwalają one na uzyskanie stuprocentowej pewności, co do bycia ojcem domniemanego potomka bądź nie. Badania można wykonać nie tylko na drodze sądowej, współcześnie istnieje ogromna ilość laboratoriów, oferująca badania w prywatnym zakresie.
Czy do badania dna na ustalanie ojcostwa trzeba się specjalnie przygotować?
Do samego badania dna na ustalanie ojcostwa nie jest wymagane żadnego rodzaju szczególne przygotowanie. Samo w sobie badanie jest stosunkowo mało inwazyjne – polega na pobraniu wymazu błony śluzowej z wewnętrznej strony policzek. Dzięki temu nie musimy się martwić dodatkowymi trudnościami przy pobieraniu materiału genetycznego od noworodka bądź starszego dziecka. W przypadku, gdy nie mamy możliwości pobrania materiału do badań bezpośrednio z błon śluzowej, istnieje możliwość wykonania badania przy użyciu tak zwanych mikrośladów – szczoteczki do zębów, papierosa czy gumy do żucia.
Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu badania dna na ustalanie ojcostwa?
Przy wykonywaniu testu na ojcostwo należy zwrócić uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności – jeśli nie wykonujemy badań w laboratorium, tylko samodzielnie, odsyłając następnie wyniki do analizy, należy pamiętać o tym, aby dostosować się do wszelkiego rodzaju wytycznych, zawartych w dostarczonych próbkach. Warto też pamiętać o tym, aby sprawdzić na ile sprawdzone i zaufane jest miejsce, z którego usług laboratoryjnych zamierzamy skorzystać. Często możemy przeczytać opnie innych klientów danego miejsca na forach internetowych czy grupach, dzięki czemu możemy mieć pewność, co do wyboru miejsca, które obdarzymy zaufaniem.
Czy można zrobić badanie dna na ustalanie ojcostwa bez wiedzy ojca?
Badania na ustalenie ojcostwa możemy wykonać na dwóch płaszczyznach -albo na drodze sądowej, za zgodą matki dziecka i domniemanego ojca, albo na drodze prywatnej. Z prawnego punktu widzenia, bez sądowego wezwania, ojciec nie ma obowiązku zgadzać się na udostępnienie swojego materiału genetycznego. Natomiast matka może wykonać takie badania na drodze prywatnej, poprzez użycie różnego rodzaju mikrośladów ojca. Wówczas takie badanie nie stanowi potwierdzenia ojcostwa w oczach sądu, natomiast jest jego swoistym potwierdzeniem.
pewnytato.pl Data publikacji: 10/04/2019