Urlop tacierzyński – wszystko co przyszły tata wiedzieć powinien Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Urlop tacierzyński – wszystko co przyszły tata wiedzieć powinien

Urlop tacierzyński – wszystko co przyszły tata wiedzieć powinien

Urlop tacierzyński jest pojęciem, którego na próżno szukać w Kodeksie Pracy. Mimo wielu pracujących mężczyzn chciałoby z niego skorzystać. Czym jest urlop tacierzyński? Po krótce można opisać go jako niewykorzystany do końca urlop macierzyński przez kobietę, który przechodzi na mężczyznę i obowiązuje na tych samych zasadach.

urlop tacierzyński

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Urlop tacierzyński – ile urlopu przysługuje przyszłemu tacie?

▶ Komu przysługuje urlop tacierzyński?

▶ Urlop tacierzyński – co powinno znaleźć się we wniosku?

Urlop tacierzyński – ile urlopu przysługuje przyszłemu tacie?

Nie ma ścisłej regulacji tego ile powinien trwać urlop tacierzyński ⏳, jednak warto zwrócić uwagę, że kobiecie przysługuje 20 tygodni, z czego pierwszych 14 musi ona wykorzystać [1]. Jednak wyjątkiem jest moment w którym kobieta 👩‍🦰 będąca na macierzyńskim trafi nagle do szpitala i nie jest w stanie zajmować się noworodkiem – wówczas niezwłocznie mężczyzna może przejść na urlop tacierzyński bez zachowania odpowiednich terminów, załączając do wniosku zaświadczenie ze szpitala 📈.

W momencie kiedy kobieta zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego zaraz po 14 tygodniach, wówczas mężczyźnie przysługuje 6 tygodni na jedno urodzone lub adoptowane jedno dziecko 👶, a później odpowiednio 17 tygodni na dwójkę dzieci jednocześnie, 19 tygodni na trójkę, 21 tygodni na czwórkę oraz 23 tygodnie na piątkę lub więcej przyjętych lub urodzonych dzieci [2].

⚠ Uwaga! Warto pamiętać, że urlopu tacierzyńskiego nie można dzielić i trzeba go wykorzystać w momencie kiedy matka zrezygnuje z macierzyńskiego [1].

Komu przysługuje urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński jest urlopem przysługującym osobom, które dobrowolnie lub obowiązkowo odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe 💰 (uprawniające do tzw. chorobowego / zwolnienia lekarskiego) – może to być osoba zatrudniona na umowę o pracę, zleceniobiorca lub też osoba prowadząca własną działalność gospodarczą [3]. Ważne jest również to, że matka dziecka również musi być odprowadzać te składki, aby przysługiwał jej urlop macierzyński.

Urlop tacierzyński przysługuje pracownikom z tytułu urodzenia dziecka, bądź przysposobienia lub przygarnięcia dziecka na wychowanie 👨‍👦.

Urlop tacierzyński – co powinno znaleźć się we wniosku?

Starając się o urlop tacierzyński należy dopełnić formalności z tym związanych. Oznacza to, że zarówno ojciec jak i matka muszą złożyć odpowiednie dokumenty 📃 do swoich pracodawców / zleceniodawców. W przypadku matki wystarczy poinformowanie o planowanym powrocie na co najmniej siedem dni wcześniej, jednak mężczyzna musi złożyć wniosek o urlop tacierzyński na co najmniej dwa tygodnie wcześniej (nie licząc sytuacji nagłej, gdy kobieta zachoruje). Co musi się znaleźć w takim wniosku? Przede wszystkim informacje takie jak miejscowość i data złożenia wniosku, imię i nazwisko pracownika, dane pracodawcy ✅. Oprócz tego we wniosku należy zawrzeć:

– prośbę o udzielenie urlopu,

– imię i nazwisko dziecka,

– datę urodzenia dziecka,

– informację o rezygnacji matki z pozostałej części urlopu macierzyńskiego,

– informację, ile wynosi okres wykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego,

– termin planowanego urlopu tacierzyńskiego.

Poza wyżej wymienionymi potrzebne będą również kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie pracownicy o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego [2].

 

Źródła:

[1] https://kadry.infor.pl/urlopy/macierzynski/4724460,Urlop-macierzynski-dla-ojca-dziecka-poradnik-cz-1.html

[2] https://www.gowork.pl/poradnik/3/prawo-pracy/urlop-tacierzynski-kto-i-na-jakich-zasadach-moze-z-niego-skorzystac/

[3] https://interviewme.pl/blog/urlop-tacierzynski

 

To również może Cię zainteresować: Urlop, zwolnienie lekarskie i inne świadczenia – prawa ojca dziecka

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 09/09/2022, Data aktualizacji: 12/09/2022

Wpisany w:: Dziecko, Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *