Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Twoje dziecko męczą wymioty, wzdęcia i nudności? To najczęstsze objawy celiakii.

Twoje dziecko męczą wymioty, wzdęcia i nudności? To najczęstsze objawy celiakii.

Nietolerancja glutenu to jedno z bardziej uciążliwych schorzeń – zarówno dla chorego malucha, jak i jego rodziców. Konieczne jest wprowadzenie diety, która nie uwzględnia produktów zawierających białka występującego w zbożach, takich jak owies, żyto, pszenica czy jęczmień.

celiakia objawy

Typowe objawy celiakii u dzieci

Celiakia powoduje niszczenie kosmków jelitowych, co doprowadza do nie przyswajania składników odżywczych i witamin z pożywienia, a w rezultacie skutkuje wyniszczeniem organizmu. U malucha pojawiają się też różnorodne objawy celiakii, takie jak problemy żołądkowe i stolce o bardzo nieprzyjemnym zapachu, wymioty, nudności czy wzdęcia. Dodatkowo często można zauważyć także problemy skórne, anemię oraz zaniżony wzrost.

Celiakia – objawy i badania

objawy celiakii – co robić po ich spostrzeżeniu? Jeżeli objawy, jakie dostrzegasz u swojego dziecka są zgodne z wyżej wymienionymi, warto zgłosić się do lekarza, który na pewno zleci badanie genetyczne. Testy DNA korzystają z faktu, że celiakia jest schorzeniem genetycznym i sprawdzają czy u danej osoby występują geny odpowiedzialne za tą chorobę. Test DNA pozwala w 100% wykluczyć celiakię lub pozwala skierować pacjenta na dalszą diagnozę. Co ważne, dzięki niemu możemy uniknąć nieprzyjemnego zabiegu, jakim jest biopsja jelita cienkiego.

Celiakia – objawy choroby a czas rozpoznania

Warto pamiętać, że im wcześniej poddamy dziecko diagnostyce, tym lepiej. Po 3 roku życia u malucha zaczną pojawiać się mniej typowe objawy celiakii, które znacznie utrudniają jej prawidłowe rozpoznanie.

Data publikacji: 17/10/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium