Testy na ojcostwo w ciąży - na czym polegają? Co warto o nich wiedzieć? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Testy na ojcostwo w ciąży – na czym polegają?

Testy na ojcostwo w ciąży – na czym polegają?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że testy na ojcostwo można wykonać jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat! Nie trzeba więc czekać do porodu, by zyskać pewność. Takie badanie ojcostwa jest bowiem równie wiarygodne jak to realizowane po narodzinach. Co jeszcze warto wiedzieć?

testy na ojcostwo

Testy na ojcostwo w ciąży – na podstawie krwi matki

Oraz wymazu z policzka od mężczyzny. Takie badanie jest możliwe od 8. tygodnia ciąży! Jak to możliwe, że takie testy na ojcostwo są możliwe już na tym etapie? W krwiobiegu ciężarnej znajduje się DNA jej dziecka, które można wyizolować. Od 8 tygodnia ciąży jest go wystarczająco dużo, by dało się wykonać badanie na ojcostwo.

Pobranie próbki krwi jest bezpieczne i szybkie. Krew pobiera się bowiem jak do morfologii (z żyły odłokciowej). Z pobranej próbki izoluje się materiał genetyczny kobiety i dziecka, a później porównuje z materiałem genetycznym mężczyzny.

Testy na ojcostwo w ciąży – w czasie badań prenatalnych

Po 15 tygodniu ciąży można wykonać testy na ojcostwo na podstawie płynu owodniowego oraz dowolnych próbek kobiety i mężczyzny (wymaz z policzka, używana szczoteczka do zębów, maszynka do golenia etc.).

Pobranie materiału od dziecka ma wtedy miejsce w czasie badań prenatalnych. Dzięki temu można nie tylko sprawdzić ojcostwo, ale też zbadać dziecko pod kątem najpopularniejszych wad genetycznych (m.in. zespołu Downa).

Testy na ojcostwo w ciąży – pewność wyniku

Rezultat badania na ojcostwo wykonywanego w ciąży jest równie wiarygodny i pewny jak testu, który realizuje się po narodzinach. To dlatego, że analizowane w tym teście fragmenty DNA są niezmienne. Są one również ustalone w momencie poczęcia i odziedziczone w połowie po jednym rodzicu i w połowie po drugim. 

Dzięki temu jednoznacznie wykluczyć albo potwierdzić ojcostwo można jeszcze w ciąży, zapewniając całej rodzinie spokój i możliwość lepszego przygotowania się do nadejścia dziecka. Pewny rezultat testu ojcostwa pozwala też zmniejszyć stres i nerwy, które mogą być szkodliwe dla rozwijającego się dziecka.

5/5 - (3 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 21/12/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium