Testy na ojcostwo – kilka praktycznych informacji
Testy na ojcostwo to łatwy i szybki sposób na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Z testów najczęściej korzystają domniemani ojcowie, jednak wykonują je również matki czy dziadkowie. Samodzielne pobranie próbek jest wyjątkowo proste i wcale nie wymaga wizyty w laboratorium – wystarczy przesłać wymaz z policzka do laboratorium.
Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?
Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca?
Czy testy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca?
Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo?
Spis treści
Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?
Wiarygodność testów na ojcostwo jest bardzo wysoka i sięga nawet 99%. Mało prawdopodobnym jest, by któreś z laboratoriów miało niższą wiarygodność. Oczywiście taka sytuacja może się zdarzyć – musiałoby jednak dojść do pomylenia próbek lub ich sfałszowania na etapie pobierania. Pomyłka w laboratorium jest mało wiarygodna i nie należy się tego obawiać.
Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca?
Zgonie z prawem testy DNA wymagają zgody obojga rodziców. W praktyce sytuacja jest nieco inna, bowiem drugi rodzic bardzo często nie wie o badaniach, a próbki wysyłane są przez ojca anonimowo. Laboratorium w takim przypadku nie pyta o sytuację rodzica i nie wymaga zgody drugiej strony – można więc zrobić badania bez wiedzy drugiego z rodziców. Problemem może być tylko pozyskanie próbki DNA od drugiego z rodziców – może być to jednak włos czy chusteczka do nosa.
Czy testy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca?
Testy na ojcostwo można wykonać również po śmierci ojca. Ważne jednak, by istniał materiał genetyczny, który może posłużyć do analizy – może być to włos, zużyta chusteczka do nosa, używana szczoteczka do zębów. Badanie takich próbek może być droższe niż w przypadku wymazu, jednak zależy to od laboratorium i jego cennika.
Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo?
Wynik badań na ojcostwo może mieć charakter prywatny, o ile badanie zlecane jest samodzielnie. Taki wynik nie może stanowić dowodu sądowego i w razie zalecenia sądu, badania należy powtórzyć wraz z niezbędnymi obostrzeniami. Wynik badania na ojcostwo może uspokoić sumienie, a także potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwu. Nie zawsze musi mieć inną funkcję.
pewnytato.pl Data publikacji: 04/12/2019, Data aktualizacji: 20/01/2020