Test DNA na ojcostwo to najprostszy i zarazem najpewniejszy sposób, by dowiedzieć się, czy między konkretnymi osobami istnieje pokrewieństwo. Analizując materiał genetyczny, możemy np. ustalić, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Wynik takiego badania będzie jednoznaczny. Poznaj 6 najważniejszych faktów na temat testów DNA na ojcostwo.
Spis treści
1. Test DNA na ojcostwo jest badaniem pewnym
Pacjent otrzymuje wynik potwierdzający lub wykluczający biologiczne ojcostwo, przy czym wykluczenie następuje zawsze ze 100% pewnością, natomiast potwierdzenie z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999% (w testach na ojcostwo jest to prawdopodobieństwo najwyższe z możliwych). Jeśli mamy pewność, że pobrany materiał genetyczny należy do osób, które mają uczestniczyć w badaniu, to nie ma możliwości, aby wynik testu DNA na ojcostwo był niezgodny ze stanem fatycznym.
2. Żeby wykonać test DNA na ojcostwo, nie musisz wychodzić z domu
Zestaw służący do pobrania materiału genetycznego można zamówić telefonicznie lub przez stronę www, a próbki pobrać samemu w zaciszu własnego domu. Taki zestaw wyposażony jest najczęściej we wszystkie niezbędne elementy, w tym w instrukcję, która pokazuje, jak krok po kroku pobrać materiał.
Warto jednak pamiętać, że na podstawie próbek pobranych samodzielnie wykonamy test DNA na ojcostwo do celów prywatnych. Jeśli zależy nam na badaniu sądowym, upewnijmy się, czy laboratorium posiada stacjonarne punkty pobrań, do których będziemy mogli przyjść, aby pobrać materiał.
Zobacz też: Bezpieczna i spokojna rodzina? Zrób pewny test na ojcostwo.
3. Test DNA na ojcostwo wykonasz nawet ze szczoteczki do zębów…
…oraz wielu innych – naprawdę nietypowych próbek. Wystarczy, że będą one zawierały już śladowe ilości DNA badanych osób. Próbkami doskonale nadającymi się do analizy będą np. włosy wyrwane z cebulkami, fragmenty naskórka, patyczki kosmetyczne z woskowiną uszną, maszynka do golenia, smoczek dziecięcy lub gryzak, plamy krwi lub innych wydzielin biologicznych, sztućce, puszki i butelki po napojach, a także wiele innych przedmiotów.
4. Test DNA na ojcostwo można zrobić w każdym momencie życia, nawet…w ciąży…
Jeśli chodzi o testy w kierunku ustalenia ojcostwa, to nie obowiązują w nich żadne ograniczenia wiekowe. Ludzkie DNA nie zmienia się w ciągu życia, dlatego badanie można wykonać zarówno u małego dziecka, jak i u osoby w podeszłym wieku. Dostępny jest również test DNA na ojcostwo w ciąży. Takie badanie można wykonać już w 8 tygodniu ciąży! Wszystko dzięki obecnemu we krwi matki DNA dziecka. Aby zrealizować test DNA na ojcostwo w ciąży wystarczy pobrać niewielką próbkę krwi od ciężarnej i wyizolować z niej płodowe DNA oraz jej własne. DNA płodu porównuje się potem z DNA potencjalnego ojca i na tej podstawie wydaje pewny wynik. Ale to jeszcze nie koniec!
W trakcie ciąży możemy sprawdzić ojcostwo i jednocześnie dowiedzieć się, czy dziecko nie ma takich zespołów wad wrodzonych, jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau’a. W tym przypadku badanym materiałem będzie już jednak nie krew matki, a otaczający płód płyn owodniowy. Pobiera się go podczas badań prenatalnych.
Dzięki niezmiennemu DNA badania ojcostwa przeprowadzonego jeszcze w czasie ciąży, nie trzeba powtarzać po narodzinach dziecka. Test DNA na ojcostwo to badanie, którego wynik jest ważny przez całe życie.
Warto wiedzieć: Laboratoria genetyczne – o co warto pytać?
5. Test DNA na ojcostwo można zrobić nawet po śmierci domniemanego ojca
W sytuacji, gdy rodzina zmarłego mężczyzny posiada jakieś należące do niego przedmioty, to z powodzeniem można je przekazać do analizy. Jeśli nie, do badania włącza się jego najbliższych krewnych. Metoda badania zależy wówczas od tego, jakiej płci są osoby uczestniczące w teście.
6. Test DNA na ojcostwo można wykonać dyskretnie i anonimowo
Osoby uczestniczące w prywatnym testy na ojcostwo nie muszą ujawniać swoich danych osobowych. Jeśli chcemy, sam zestaw do pobierania próbek otrzymamy również w bardzo dyskretny sposób. Koperta z zestawem nie musi zawierać logo, pieczątek ani żadnych innych oznaczeń laboratorium. Profesjonalne laboratoria genetyczne dbają o dyskrecję i bezpieczeństwo swoich pacjentów również na etapie przekazywania wyniku. Jest on przeważnie zabezpieczany specjalnym hasłem i otrzymujemy go tylko w wybrany przez siebie sposób – np. telefonicznie, mailowo lub listem poleconym.