Sądowe ustalenie ojcostwa - ile kosztuje i w jakich przypadkach występuje? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje i w jakich przypadkach występuje?

Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje i w jakich przypadkach występuje?

Istnieją pewne przesłanki prawne, w których ustalenie ojcostwa wymaga procedury sądowej. Najpewniejszym sposobem potwierdzenia bądź wykluczenia ojcostwa jest wykonanie testu DNA.

Sądowe ustalenie ojcostwa – w jakich przypadkach występuje ?
Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje ?
Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy wyniki testu na ojcostwo ?
Sądowe ustalenie ojcostwa – jaka jest wiarygodność testów na ojcostwo na zleceniu sądu ?

Sądowe ustalenie ojcostwa – w jakich przypadkach występuje ?

Sądowe ustalenie ojcostwa dotyczy szczególnie sytuacji, gdy ojciec dobrowolnie nie chce uznać dziecka lub gdy matka dziecka nie chce tego zaakceptować. Z wnioskiem do sądu może wystąpić dziecko, matka dziecka, domniemany ojciec dziecka lub prokurator. Rodzice mają czas na złożenie wniosku do uzyskania przez dziecko pełnoletniości. Sądowe ustalenie ojcostwa następuje na podstawie domniemania prawnego opartego na założeniu, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który obcował z matką między 300, a 181 dniem przed urodzeniem dziecka. Na potwierdzenie tego założenia wykonuje się test na ojcostwo. Badanie można wykonać po narodzinach dziecka lub jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje ?

Osoba wnosząca pozew o sądowe ustalenie ojcostwa musi wraz z wnioskiem dostarczyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 200 złotych. W przypadku braku wniesienia opłaty sądowej organ wzywa do jej uiszczenia w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia. Jeżeli w określonym terminie nie dokonamy wpłaty na konto sądu, ten zwróci nasz wniosek.

Do kosztów w przypadku  spraw o sądowe ustalenie ojcostwa dolicza się również wszystkie koszty poboczne takie jak wynagrodzenie dla kuratora dla małoletniego dziecka, a także wynagrodzenie dla tłumaczy, biegłych i przysięgłych. Oprócz wyżej wymienionych kosztów musimy doliczyć odpłatność za wykonanie testu DNA na ojcostwo, a przedział cenowy waha się od 500 złotych do 2000.

W przypadku, gdy nie wiemy czy sami jesteśmy w stanie nadać swojej sprawie właściwy tok to warto również pomyśleć o nawiązaniu współpracy z radcą prawnym lub adwokatem. W celu określenia wysokości wynagrodzenia prawnika musimy skontaktować się bezpośrednio z Kancelarią, która wyceni koszt prowadzenia sprawy o sądowe ustalenie ojcostwa.

Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy wyniki testu na ojcostwo ?

Wyniki testu na ojcostwo są zazwyczaj dostępne już po kilku dniach. Wiele laboratoriów udostępnia możliwość skorzystania z badania wykonywanego w tempie przyspieszonym, gdzie wynik otrzymujemy już nawet po  24 godzinach, a maksymalnie po 48 godzinach. Termin ten obowiązuje w obu przypadkach wykonywania badania bez względu na to czy jest ono wykonywane po narodzinach dziecka, czy jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Sądowe ustalenie ojcostwa – jaka jest wiarygodność testów na ojcostwo na zleceniu sądu ?

Badanie kodu genetycznego to jedyna skuteczna metoda do potwierdzenia, bądź wykluczenia ojcostwa. Przy założeniu, że materiał jest pobrany w sposób prawidłowy to jest na przykład nie uległ zanieczyszczeniu wiarygodność testów na ojcostwo wynosi 99,99 % w przypadku potwierdzenia ojcostwa, oraz 100 % w przypadku wykluczenia ojcostwa.

Data publikacji: 08/03/2023, Data aktualizacji: 24/04/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium