Sądowe ustalenie ojcostwa - co trzeba o nim wiedzieć? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa – co trzeba o nim wiedzieć?

Sądowe ustalenie ojcostwa – co trzeba o nim wiedzieć?

 Ile czasu trwa sądowe ustalenie ojcostwa, Czym różni się sądowe ustalenie ojcostwa od prywatnego, Kto bierze udział w sądowym ustaleniu ojcostwa, Ile się płaci za sądowe ustalenie ojcostwa

 

Genetyczne badania DNA na ojcostwo to jedyny całkowicie pewny sposób na potwierdzenia potencjalnego rodzicielstwa. Niekiedy badania zostają zlecone w toku postępowania sądowego. Czym sądowe ustalenie ojcostwa różni się od analogicznych badań wykonywanych prywatnie na własną rękę? Czego powinniśmy się po nich spodziewać? Na pytania odpowiadamy poniżej.

Ile czasu trwa sądowe ustalenie ojcostwa?
Czym różni się sądowe ustalenie ojcostwa od prywatnego?
Kto bierze udział w sądowym ustaleniu ojcostwa?
Ile się płaci za sądowe ustalenie ojcostwa?

Ile czasu trwa sądowe ustalenie ojcostwa?

Wiele osób zastanawia się ile trwa sądowe ustalenie ojcostwa. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ procedury działania sądu toczą się w różnym tempie i wiele zależy od sprawy. Samo postępowanie może trwać nawet kilka lat, jednak w momencie kiedy już dojdzie do badania na ojcostwo, na wyniki nie czeka się dużo dłużej niż w przypadku wykonywania badań prywatnych.

Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Aby zaistniała możliwość ustalenia ojcostwa, muszą zostać wykonane laboratoryjne badania DNA. Musimy więc dostarczyć materiał do badania. W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa brana jest pod uwagę wyłącznie próbka pobrana z policzka – zarówno od dziecka, jak i od potencjalnego ojca. Niezależnie od tego czy badania są wykonywane prywatnie, czy na wniosek sądu – wynik zawsze jest jednoznaczny i pewny.

Kto bierze udział w sądowym ustaleniu ojcostwa?

W przeciwieństwie do badań ojcostwa wykonywanych na własną rękę, sądowe ustalenie ojcostwa odbywa się zgodnie z ustalonym z góry protokołem. W momencie pobierania próbek oprócz dziecka i potencjalnego ojca obecni są także prawni opiekunowie nieletniego oraz świadkowie. Po teście na ojcostwo zostaje spisany specjalny raport.

Ile się płaci za sądowe ustalenie ojcostwa?

Warto mieć na uwadze, że sądowe ustalenie ojcostwa bynajmniej nie jest darmowe. Wręcz przeciwnie – cena testu na ojcostwo może być wyższa niż podczas wykonywania badań prywatnych, ponieważ zachodzi wówczas specjalna procedura, a same badania muszą być wykonane w zakładzie medycyny sądowej. Kosztami testu na ojcostwo zostaje zwykle obciążona strona przegrana, która musi nastawić się na wydatek nawet kilku tysięcy złotych.

Data publikacji: 29/03/2020, Data aktualizacji: 20/04/2020