Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Prawdopodobieństwo ojcostwa – co wpływa na jego wartość?

Prawdopodobieństwo ojcostwa – co wpływa na jego wartość?

Wynik testu na ojcostwo pozwala wykluczyć ojcostwo w 100%. Czy prawdopodobieństwo ojcostwa w przypadku potwierdzenia również wynosi 100%? Otóż nie! Dlaczego? Ile powinno wynosić prawdopodobieństwo ojcostwa w przypadku wyniku potwierdzającego? O tym w dalszej części artykułu.

prawdopodobieństwo ojcostwa

Tego dowiesz się z artykułu:

Potwierdzenie ojcostwa – dlaczego nie można go potwierdzić w 100%?

Prawdopodobieństwo ojcostwa – co wpływa na jego wartość?

Prawdopodobieństwo ojcostwa – jaki wynik rozwieje wątpliwości?

Potwierdzenie ojcostwa – dlaczego nie można go potwierdzić w 100%?

Testy DNA 🧬 to najskuteczniejsza metoda, która służy ustaleniu biologicznego ojcostwa. Ich wynik w jednoznaczny sposób potwierdza lub wyklucza ojcostwo badanego mężczyzny wobec badanego dziecka [1]. Wykluczenie ojcostwa ❌ można bardzo łatwo stwierdzić w 100% – analiza porównawcza bez żadnych wątpliwości jest w stanie to wykazać. Z kolei wynik potwierdzający ✅ nie może być wskazany w 100%, ponieważ indeks ojcostwa wyliczany jest za pomocą rachunku prawdopodobieństwa z założeniem, że ten sam profil genetyczny może pojawić się u dwóch różnych osób niespokrewnionych ze sobą [2].

Jednak wiele osób, które rozważa przeprowadzenie badania, zastanawia się, jakie jest prawdopodobieństwo ojcostwa wymagane na wyniku, by był wiarygodny ✅.

Prawdopodobieństwo ojcostwa – co wpływa na jego wartość?

Poza najbardziej oczywistym czynnikiem – jakim jest stopień pokrewieństwa 🧬 bądź jego brak, na wartość z jaką określane jest prawdopodobieństwo ojcostwa wpływa kilka kwestii.

Jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na prawdopodobieństwo ojcostwa uzyskane na wyniku jest to, na ilu markerach DNA zostało zlecone badanie 🔬. Istnieją placówki, które wykonują badania 🧪 na zaledwie kilkunastu markerach, przez co wzrasta ryzyko uzyskania niższego prawdopodobieństwa niż zalecane 99,9999% [3].

Za złoty standard na rynku testów na ojcostwo uznaje się badania wykonywane na 24 markerach. Takie badanie pozwala na ustalenie ojcostwa bez udziału matki 👩‍🍼 dziecka w badaniu! Ponadto zastosowanie tej metody pozwala osiągnąć blisko tysiąckrotnie bardziej dokładny wynik analiz.

ℹ W badaniu obejmującym swoim zakresem aż 24 markery DNA, którego wynik jest potwierdzający bardzo rzadko zdarza się uzyskanie prawdopodobieństwa niższego niż rekomendowane – 99,9999 [1].

Prawdopodobieństwo ojcostwa – jaki wynik rozwieje wątpliwości?

Instytucją, która ustala standardy w kwestii jaką jest prawdopodobieństwo ojcostwa jest Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii 🧑‍⚕. Zgodnie z rekomendacjami PTMSiK – za pewny wynik potwierdzający ojcostwo uznaje się wynik z prawdopodobieństwem na poziomie co najmniej 99,9999% [3].

W przypadku testów na ojcostwo zdarzają się jednak skomplikowane sytuacje z jakimi borykają się Pacjenci. Bywa i tak, że w sprawę o ustalenie ojcostwa zaangażowane są osoby ze sobą spokrewnione – np. bracia 👥 albo ojciec i syn. Na wypadek takich sytuacji zaleca się rozszerzenie badania o jeszcze większą 🔝 liczbę markerów DNA. Niektóre laboratoria oferują badania na aż 34 markerach DNA – takie badanie umożliwia wydanie pewnego wyniku nawet w tak skomplikowanych sytuacjach ⚠ [4].

 

Źródła:

1⃣ https://www.eurogen.pl/co-oznacza-wynik/

2⃣ https://www.testdna.pl/dlaczego-potwierdzenie-ojcostwa-nastepuje-zawsze-z-prawdopodobienstwem-99-9999-a-nie-100/

3⃣ https://www.ustalojcostwo.pl/potwierdzenie-ojcostwa-z-prawdopodobienstwem-99-9999/

4⃣ https://www.testdna.pl/test-na-ojcostwo-a-dwoch-blisko-spokrewnionych-mezczyzn-jako-potencjalnych-ojcow/

To może Cię również zainteresować: Wynik testu na ojcostwo

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 30/03/2022, Data aktualizacji: 27/01/2023

Wpisany w:: Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *