Dla wielu kobiet w momencie porodu niezwykle ważna jest obecność partnera. Nie tylko dodaje on jej wsparcia, ale może też pomóc w przyjmowaniu odpowiednich pozycji w czasie skurczów. Odpowiednio przygotowany partner może bardzo ułatwić poród. Zobacz, jak możesz być wsparciem dla rodzącej partnerki!
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Poród – czy partner powinien brać w nim udział?
▶ Zadania partnera podczas porodu?
Spis treści
Poród – czy partner powinien brać w nim udział?
To, czy kobieta chce rodzić sama 🤰, czy z osobą towarzyszącą jest sprawą indywidualną. Jeśli zdecyduje się na towarzysza, to może być to jej partner, ale także jakakolwiek inna osoba. Decyzja ta powinna należeć tylko do rodzącej. Kobieta powinna przemyśleć, czy będzie czuła się komfortowo z osobą towarzyszącą i czy będzie ona jej w stanie udzielić wystarczającego wsparcia ❤. Zastanówmy się także, czy nasza wybrana osoba towarzysząca nie ma problemu z widokiem krwi 🩸 [1].
Zadania partnera podczas porodu
Partner rodzącej kobiety podczas porodu ma kilka zadań ⚠. Przede wszystkim powinien on redukować jej lęk i stres. Poród będzie dla kobiety prostszy, jeśli będzie miała pewność, że nie jest sama w tak trudnym momencie. Mężczyzna na sali porodowej musi zachowywać spokój, relaksować partnerkę i mówić jej czułe słowa [2].
Przed porodem mężczyzna powinien nauczyć się, jak wykonać prosty masaż. Odpręży on rodzącą i doda jej sił. Odpowiedniego masażu nauczyć możemy się w szkole rodzenia. Tam pokażą nam, które punkty ucisnąć, aby jak najbardziej zrelaksować partnerkę [1].
Wiele kobiet w ciąży dokładnie planuje sobie poród, tworząc plan porodu 📃. Zdarza się, że personel zapomni o jego niektórych punktach. Przyszły tata powinien więc dopilnować, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Dzięki temu rodząca nie będzie musiała się stresować, że coś jest nie tak [1].
Partner podczas porodu powinien również pomóc partnerce w przyjmowaniu wygodnych dla niej pozycji. Powinien on ją podtrzymywać i pozwalać jej się na sobie oprzeć. Wskazane jest nawet przytulanie, jeśli dana pozycja na to pozwala. Tego, jak dokładnie pomagać partnerce w czasie konkretnych pozycji nauczymy się w szkole rodzenia 🏫 [3].
Źródła:
- https://cud-narodzin.pl/wspieranie-kobiety-rodzacej/
- https://bobaskowyblog.pl/rola-meza-podczas-porodu/
- https://www.mjakmama24.pl/porod/porod-naturalny/jak-maz-moze-pomoc-przy-porodzie-aa-HMGa-MTBb-sRmt.html
To również może Cię zainteresować: Czy podczas ciąży można zrobić test na ojcostwo?