Podstawowe zasady dotyczące sądowego ustalania ojcostwa. Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Podstawowe zasady dotyczące sądowego ustalania ojcostwa.

Podstawowe zasady dotyczące sądowego ustalania ojcostwa.

Jednym ze sposobów ustalenia ojcostwo, w polskim prawie, jest sądowe ustalenie ojcostwa. W przypadku takich procedur potrzebne jest złożenie pozwu w sądzie i udowodnienie swojej racji. Najpewniej można tego dokonać poprzez przedstawienie dowodów, wśród których najlepszym jest wynik testu DNA.

Czy sądowe ustalenie ojcostwa jest pewne, Kiedy warto zrobić sądowe ustalenie ojcostwa, Do czego służy sądowe ustalenie ojcostwa, Sądowe ustalenie ojcostwa przez badanie DNA

Spis treści:

  1. Czy sądowe ustalenie ojcostwa jest pewne?
  2. Kiedy warto zrobić sądowe ustalenie ojcostwa?
  3. Do czego służy sądowe ustalenie ojcostwa?
  4. Sądowe ustalenie ojcostwa przez badanie DNA

Czy sądowe ustalenie ojcostwa jest pewne?

Sądowy proces dotyczący ustalania ojcostwa odbywa się według ściśle ustalonych procedur. Procedury te są dość istotne. Dzieje się tak dlatego, aby wynik analizy był dowodem pełnowartościowym dla sądu. Przy analizie DNA są tutaj porównywane konkretne profile genetyczne dwóch osób. Sądowe badania dotyczące ustalenia ojcostwa wymagają, aby cała procedura dotycząca pobrania materiału do badania DNA była sformalizowana. Konieczne jest potwierdzenie tożsamości osób, od których próbki są pobierane. Wszystkie te ściśle określone zasady służą temu, aby takie badanie było pewne a jego wyniki nie podlegały rożnym interpretacjom.

Kiedy warto zrobić sądowe ustalenie ojcostwa?

Bardzo rożne bywają okoliczności, w których ktoś decyduje się na sądowe ustalenie ojcostwa. Warto takie badania przeprowadzać w przypadku spraw dotyczących podziału majątku. Pomaga to uniknąć rożnego rodzaju niedomówień. Również w sprawach rozwodowych, kiedy konieczne jest ustalenie alimentów, warto sięgnąć po procedury sądowego ustalania ojcostwa. Szczególnie w sytuacjach, gdy potencjalny ojciec nie zamierza uznać swoich dzieci. Również w sytuacji, gdy mężczyzna ma uzasadnione wątpliwości co swojego ojcostwa, może on w ten sposób starać się o zaprzeczenie ojcostwa.

Do czego służy sądowe ustalenie ojcostwa?

Poprzez sądowe ustalenie ojcostwa ojciec dziecka uzyskuje władzę rodzicielska nad małoletnim w sytuacjach kiedy sąd widzi zasadność takiego działania. Jeśli jednak sąd uzna, że pełnia władzy rodzicielskiej nie jest z jakiś względów odpowiednia, ojciec dziecka jest zobowiązany do alimentowania, czyli ponoszenia kosztów związanych z jego utrzymaniem i wychowaniem.

Sądowe ustalenie ojcostwa przez badanie DNA.

Najpewniejszym dowodem dla sądu, na ustalenie ojcostwa jest wynik badania DNA. Wynik ten jest zawsze jednoznaczny i pewny. Dlatego też wiarygodnie potwierdza lub wyklucza ojcostwo.

 

 

Data publikacji: 22/03/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *