Kwestia ludzkiego pochodzenia do temat, który zawsze cieszył się sporym zainteresowaniem. Chyba każdy z nas próbował uzyskać informacje na temat swoich przodków, tych bliższych oraz dalszych. Co wpływa na nasze cechy fizyczne? Czy otrzymujemy je jedynie bezpośrednio od rodziców? Otóż nie! W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie – po kim dziedziczymy geny? Dowiedz się więcej!
Tego dowiesz się z artykułu:
➡ Geny recesywne i geny dominujące – dziedziczenie genów
➡ W jaki sposób dziedziczymy geny?
Spis treści
Po kim dziedziczymy geny?
Dziedziczenie genów odbywa się z pokolenia na pokolenie 👶🧓. Większość materiału genetycznego przekazywana jest bezpośrednio od naszych rodziców. Jednak nie tylko od nich otrzymujemy „w spadku” materiał DNA 🧬. W procesie dziedziczenia uczestniczą także dalsi przodkowie!
Przychodząc na świat otrzymujemy materiał DNA również od swoich dziadków, który np. u rodziców mógł być nieujawniony – co jest skutkiem występowania innych dominujących genów [1].
Dzięki procesowi dziedziczenia bardzo często osoby związane więzami krwi 🩸 są do siebie w mniejszym lub większym stopniu podobne, dzieci przypominają rodziców, a czasem nawet mają cechy fizyczne swoich dziadków. Nie zawsze się tak jednak dzieje. Wtedy także pojawiają się pytania ❓ – czy to na pewno moje dziecko, czy to na pewno moja siostra lub brat, czy na pewno jestem dziadkiem lub babcią tego dziecka?
Napotykając tego typu wątpliwości, możemy skorzystać z bardzo prostego rozwiązania jakim są badania pokrewieństwa 🔬. To całkowicie bezbolesny i prosty sposób, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania.
Test na pokrewieństwo pozwali określić, czy między rodziną a dzieckiem istnieją więzy krwi. Możliwe jest wiele różnych kombinacji, typu babcia 👩🦳 i wnuczka, dziadek i wnuczek, rodzeństwo, wujek 🧔 i bratanek… Ich wynik daje jednoznaczną odpowiedź co do biologicznego pokrewieństwa [2].
Badanie DNA na pokrewieństwo polega na zdobyciu próbek do badań, z których wyodrębnione zostaną profile genetyczne. Na ich podstawie zostaje przeprowadzona analiza statystyczna, która jednoznacznie 💯 stwierdzi, czy między badanymi osobami zachodzi relacja pokrewieństwa [3].
Rezultat badania każdorazowo jest pewny i jednoznaczny – niezależnie od chorób i okoliczności – badania pokrewieństwa nie wiążą się z żadnymi przeciwwskazaniami, a badane fragmenty DNA 🔍 są niezmienne przez całe życie. Dzięki temu uzyskany wynik wielokrotnie już poprawiał relacje rodzinne, czy umożliwiał unormowanie niepewnej wcześnie sytuacji prawnej 👨⚖ [4].
Geny recesywne i geny dominujące – dziedziczenie genów
Zdecydowana większość ludzi rodzi się z 46 chromosomami 🧬, które podzielone są na 23 pary. W każdej parze znajdują się 2 chromosomy – jeden dziedziczony od matki, a drugi od ojca dziecka.
Nie oznacza to jednak, że maluch jest w połowie podobny do mamy, a w połowie do taty. Wszystko zależy od konfiguracji ➿ genów recesywnych (słabszych) i dominujących (silniejszych) [1].
W jaki sposób dziedziczymy geny?
To, jak dziedziczymy geny, i które z nich będą bardziej widoczne 🔭, a które mniej, jest już zapisane na samym początku – w chwili zapłodnienia chromosomy łączą się w pary, tworząc indywidualną kombinację. W tym momencie „programują się” wszystkie cechy, m.in. kolor oczu 👀, włosów, temperament [1].
Źródła:
- https://dzidziusiowo.pl/planujemy-ciaze/starania-o-dziecko/150-tajemnica-dziedziczenia
- https://centrumdna.pl/badanie-dna-czy-pozwala-ustalic-pokrewienstwo/
- https://www.testdna.pl/badania_dna_pokrewienstwa/
- https://www.testdna.pl/ustalenie_ojcostwa_pewnosc/
To również może Cię zainteresować: Pokrewieństwo z wnuczkiem ustalisz na podstawie szczoteczki do zębów