Ojcostwo - bądź pewnym i spokojnym Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ojcostwo – bądź pewnym i spokojnym

Ojcostwo – bądź pewnym i spokojnym

Badania DNA są obecnie najlepszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Nie tylko dają pewność rodzicom, ale także mogą zakończyć spory w rodzinie i nieustający stres z tym związany. Co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do testów?

Kto występuje o badania na ojcostwo, Ile kosztują badania na ojcostwo przed urodzeniem, Ile kosztują badania na ojcostwo, Jak wygląda wynik badania na ojcostwo

Kto występuje o badania na ojcostwo?
Ile kosztują badania na ojcostwo przed urodzeniem?
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Jak wygląda wynik badania na ojcostwo?

Kto występuje o badania na ojcostwo?

Zlecenie testów o ojcostwo wychodzi zarówno z inicjatywy żeńskiej, jak i męskiej części zainteresowanych. Niemniej jednak, większą grupę stanowią mężczyźni. Zdarza się również, że oprócz rodziców dziecka, testy na ojcostwo zlecają dziadkowie – często chcą w ten sposób upewnić się, czy łączy ich biologiczna więź z wnukami, zanim przepiszą im część spadku. Do laboratoriów zgłaszają się także same dzieci lub pełne rodzeństwo, by sprawdzić, czy na pewno mają tego samego tatę.

Ile kosztują badania na ojcostwo przed urodzeniem?

Badania na ojcostwo są najczęściej wykonywane już po porodzie, jednak są przypadki, gdzie pary decydują się na test jeszcze w trakcie ciąży. Często jest to spowodowane chęcią uniknięcia dodatkowych nerwów w już i tak stresującym okresie. Takie testy są bardziej skomplikowane od tradycyjnych, więc i koszt takiego badania jest zdecydowanie wyższy. Cena testu na ojcostwo w ciąży waha się między 2000-2500 złotych.

Ile kosztują badania na ojcostwo?

Istnieje kilka sposobów testów na ojcostwo wykonywanych po porodzie. Test DNA, w którym udział bierze tylko domniemany ojciec i dziecko, kosztuje w granicach 600-700 złotych. Jeśli klient chce zdecydować się na badanie z mikrośladów – w zależności od tego, czy będą pobrane mikroślady od ojca i dziecka, czy jedna przekaże wymaz, a druga mikroślady – musi przeznaczyć około 700-800 złotych. Istnieje również możliwość wykonania testu dla celów sądowych, gdzie wyniki badań DNA posłużą jako dokument prawny. Kwota za tego typu badanie wynosi w granicach 1470 złotych.

Jak wygląda wynik badania na ojcostwo?

Testy DNA są najskuteczniejszym sposobem na ustalenie ojcostwa. Wyniki badań jednoznacznie podkreślają lub wykluczają ojcostwo. Wynik analizy z DNA zostaje przedstawiony w tabeli – każdy z badanych markerów DNA zostaje opisany przez dwie liczby. Jedna z nich pochodzi od matki, druga od ojca. Jeżeli mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, wówczas we wszystkich badanych markerach powinna być wspólna liczba – u niego i u dziecka. Ojcostwo zostaje wykluczone jeśli zgodności nie ma w co najmniej 4 badanych markerach.

Data publikacji: 22/11/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium