Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: testy DNA > Obowiązkowy test na ojcostwo – czy można zmusić do badania DNA?

Obowiązkowy test na ojcostwo – czy można zmusić do badania DNA?

Test na ojcostwo można wykonać w dwóch formach – prywatnie i na zlecenie sądu. Obowiązkowy test na ojcostwo – czy w którymś z przypadków mamy obowiązek wykonać takie badanie? O tym dowiesz się z treści artykułu!

obowiązkowy test na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

Prywatny test na ojcostwo – czy muszę w nim uczestniczyć?

Obowiązkowy test na ojcostwo – czy badanie sądowe jest obowiązkowe?

Prywatny test na ojcostwo – czy muszę w nim uczestniczyć?

Czy test na zlecenie prywatne to obowiązkowy test na ojcostwo? Jak sama nazwa wskazuje, prywatny test na ojcostwo wykonywany jest na zlecenie osoby prywatnej 👤, a taka osoba nie posiada żadnej mocy, aby wymóc na innej osobie obowiązek uczestnictwa w badaniu. W gestii zleceniodawcy leży to, kto będzie objęty badaniem, z zastrzeżeniem, że nie ma tutaj warunku przymusu ❌. Zleceniodawca może wraz z innymi osobami, które dobrowolnie zgadzają się na pobranie próbek, uczestniczyć w badaniu na ojcostwo lub może pozyskać próbki dyskretne, nie informując uprzednio o poniższym fakcie osoby zainteresowanej.

W takiej sytuacji jako próbki dyskretne mogą posłużyć m.in. guma do żucia, maszynka do golenia 🪒, chusteczka po katarze, włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia, słomka po napoju 🧃, smoczek 🍼 itp.

Czy sąd może zmusić do testu na ojcostwo?

W niektórych sytuacjach to sąd 👨‍⚖ wydaje skierowanie na wykonanie badań w kierunku ustalenia ojcostwa. W takim razie czy badanie zlecone przez sąd można traktować jako obowiązkowy test na ojcostwo? Otóż nie, żaden organ władzy nie ma możliwości przymusić do uczestnictwa w badaniu na ojcostwo 🧬.

W sytuacji gdy sąd zleca wykonanie badań DNA na ojcostwo 🔬, a któraś ze stron odmawia wykonania takich badań, sąd może jedynie zastosować karę finansową 💰 wobec takiej osoby. Takie podejście jednej ze stron w większości przypadków interpretowana jest jako próba zatajenia pewnych informacji, a to może niekorzystnie wpłynąć na wyrok z perspektywy osoby unikającej poddaniu się badaniu.

Dlatego w sytuacji, gdy sąd kieruje strony na wykonanie badań w kierunku ustalenia ojcostwa najlepiej jest przyjść we wskazanym terminie we wskazane miejsce, oddać próbki 👨‍⚕ i czekać na wyniki badań 📊.  

To również może Cię zainteresować: Badania DNA na ojcostwo zlecone przez sąd

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/07/2022, Data aktualizacji: 19/07/2022

Wpisany w:: testy DNA, Testy na ojcostwo, Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium