Na czym polega unieważnienie uznania ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Na czym polega unieważnienie uznania ojcostwa?

Na czym polega unieważnienie uznania ojcostwa?

Bywają sytuacje, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że dziecko, które wcześniej uznał prawnie za swoje, tak naprawdę nie pochodzi od niego. Czy w takim przypadku może zawnioskować o unieważnienie uznania ojcostwa? Poniżej podpowiadamy, jak wygląda to formalnie.

uniewaznienie uznania ojcostwa, na czym polega uniewaznienie uznania ojcostwa

Tego dowiesz się z artykułu:
Czym jest unieważnienie uznania ojcostwa?
Kto składa wniosek o unieważnienie uznania ojcostwa?
Jakie zmiany po unieważnieniu uznania ojcostwa?

Czym jest unieważnienie uznania ojcostwa?

Unieważnienie uznania ojcostwa (według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa) polega na złożeniu powództwa, w wyniku którego mężczyzna przestanie być prawnym ojcem dziecka ‍⚖.

Zdarza się, że mężczyzna uznaje dziecko, a za jakiś czas (niezależnie, czy to jest kilka miesięcy, czy lat) dowiaduje się, że dziecko nie pochodzi od niego. W takiej sytuacji ma prawo w ciągu roku od dnia uzyskania owej wiedzy, złożyć wniosek o unieważnienie uznania ojcostwa ⏳.

Jeśli mężczyzna uznał dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone, bieg tego terminu nie może się rozpocząć przed narodzinami dziecka. Powództwo może zostać wytoczone dopiero po przyjściu dziecka na świat.

W tego typu sprawach sąd oczekuje przedstawienia konkretnych dowodów, świadczących o tym, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Niepodważalnym dowodem są badania DNA, których wyniki jasno precyzują, czy mężczyzna wnoszący powództwo i dziecko są spokrewnieni.

Kto składa wniosek o unieważnienie uznania ojcostwa?

Powództwo o unieważnienie uznania ojcostwa może być wytoczone przez mężczyznę, matkę dziecka, dziecko po ukończeniu 18 roku życia, prokuratora. W momencie, gdy dziecko uzyskuje pełnoletniość, zarówno matka dziecka, jak i mężczyzna wcześniej uznający dziecko, tracą prawo do złożenia wniosku.

Jakie zmiany po unieważnieniu uznania ojcostwa?

W wyniku prawomocnego wyroku o unieważnienie uznania ojcostwa zostają zerwane więzi między mężczyzną a dzieckiem – ojciec dziecka od tej pory jest nieznany i pojawia się możliwość, by inny mężczyzna mógł uznać dziecko.

Jednocześnie ustaje władza rodzicielska, lecz wcześniej podjęte decyzje (np. dotyczące szkoły, lekarza) pozostają w mocy. Wygasa również obowiązek alimentacyjny i dochodzi do wyłączenia z dziedziczenia. Dziecko przejmuje nazwisko i miejsce zamieszkania matki. Zmiany te wymuszają sporządzenie nowego aktu urodzenia dziecka.

⏩ Ten artykuł może Cię zainteresować: Czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 26/10/2021, Data aktualizacji: 27/10/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium