Bywają sytuacje, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że dziecko, które wcześniej uznał prawnie za swoje, tak naprawdę nie pochodzi od niego. Czy w takim przypadku może zawnioskować o unieważnienie uznania ojcostwa? Poniżej podpowiadamy, jak wygląda to formalnie.
Tego dowiesz się z artykułu:
• Czym jest unieważnienie uznania ojcostwa?
• Kto składa wniosek o unieważnienie uznania ojcostwa?
• Jakie zmiany po unieważnieniu uznania ojcostwa?
Czym jest unieważnienie uznania ojcostwa?
Unieważnienie uznania ojcostwa (według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa) polega na złożeniu powództwa, w wyniku którego mężczyzna przestanie być prawnym ojcem dziecka ⚖.
Zdarza się, że mężczyzna uznaje dziecko, a za jakiś czas (niezależnie, czy to jest kilka miesięcy, czy lat) dowiaduje się, że dziecko nie pochodzi od niego. W takiej sytuacji ma prawo w ciągu roku od dnia uzyskania owej wiedzy, złożyć wniosek o unieważnienie uznania ojcostwa ⏳.
Jeśli mężczyzna uznał dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone, bieg tego terminu nie może się rozpocząć przed narodzinami dziecka. Powództwo może zostać wytoczone dopiero po przyjściu dziecka na świat.
W tego typu sprawach sąd oczekuje przedstawienia konkretnych dowodów, świadczących o tym, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Niepodważalnym dowodem są badania DNA, których wyniki jasno precyzują, czy mężczyzna wnoszący powództwo i dziecko są spokrewnieni.
Kto składa wniosek o unieważnienie uznania ojcostwa?
Powództwo o unieważnienie uznania ojcostwa może być wytoczone przez mężczyznę, matkę dziecka, dziecko po ukończeniu 18 roku życia, prokuratora. W momencie, gdy dziecko uzyskuje pełnoletniość, zarówno matka dziecka, jak i mężczyzna wcześniej uznający dziecko, tracą prawo do złożenia wniosku.
Jakie zmiany po unieważnieniu uznania ojcostwa?
W wyniku prawomocnego wyroku o unieważnienie uznania ojcostwa zostają zerwane więzi między mężczyzną a dzieckiem – ojciec dziecka od tej pory jest nieznany i pojawia się możliwość, by inny mężczyzna mógł uznać dziecko.
Jednocześnie ustaje władza rodzicielska, lecz wcześniej podjęte decyzje (np. dotyczące szkoły, lekarza) pozostają w mocy. Wygasa również obowiązek alimentacyjny i dochodzi do wyłączenia z dziedziczenia. Dziecko przejmuje nazwisko i miejsce zamieszkania matki. Zmiany te wymuszają sporządzenie nowego aktu urodzenia dziecka.
⏩ Ten artykuł może Cię zainteresować: Czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe?