Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Związek > Na czym polega separacja?

Na czym polega separacja?

Stojąc w obliczu rozpadu małżeństwa, ludzie często odwlekają decyzję o ostatecznym rozstaniu. Dzieje się tak dlatego, że wierzą, że sytuacja w małżeństwie się zmieni lub decydują o tym względy religijne. Niezależnie od pobudek uregulowanie prawne rozstania nie musi kończyć się rozwodem. Istnieje bowiem taka instytucja jak separacja. Na czym polega separacja i czym się różni od rozwodu?

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega separacja i czym różni się od rozwodu?

Separacja to, podobnie jak rozwód, usankcjonowanie rozpadu małżeństwa. Rodzi skutki prawne w postaci rozdzielności majątkowej, nie można już po sobie dziedziczyć. Podczas rozprawy o separację sąd może od razu zadecydować o podziale dotychczasowego majątku, jeżeli jest zgoda między małżonkami w tym temacie.

Jeżeli jej nie ma, konieczne będzie złożenie odrębnego wniosku i osobny proces. W przypadku separacji sąd rozstrzyga też kwestię małoletnich dzieci – z którym z małżonków dzieci będą mieszkały, kto będzie sprawował nad nimi opiekę oraz jakiej wysokości alimenty na dzieci mają być płacone.

Natomiast sam proces jest łatwiejszy w przypadku separacji – należy bowiem udowodnić, że nastąpił zupełny rozkład życia małżeńskiego, czyli ustały więzi emocjonalne, fizyczne i finansowe, ale nie jest wymogiem, aby ten rozpad był trwały, jak w przypadku rozwodu.

Czego nie daje małżonkom separacja?

Przede wszystkim możliwości ponownego wstąpienia w związek małżeński z inną osobą. Nie można również, w przypadku kobiet, powrócić do swojego nazwiska panieńskiego. Nie daje także wolności w postaci braku konieczności opiekowania się małżonkiem, gdy np. ten ciężko zachoruje.

Wszystko dlatego, że zakłada się, że separacja jest procesem odwracalnym, czyli możliwy jest powrót do bycia małżeństwem osób pozostających w separacji. Rozwód natomiast jest nieodwracalny – jeżeli małżonkowie postanowią po jakimś czasie, że ponownie chcą być dla siebie mężem i żoną, muszą ponownie wziąć ślub.

Kto może żądać separacji?

Separacji może żądać jeden z małżonków, ale mogą też jej chcieć oboje. W zależności od tego, czy i jak bardzo małżonkowie są w stanie się dogadać w kwestii separacji, procedura jest różna. Może zostać ona orzeczona w trybie nieprocesowym, czyli bez konieczności rozprawy, jeżeli małżonkowie są zgodni co do niej.

Inaczej jest w przypadku rozwodu, który, nawet jeśli małżonkowie są zgodni, musi mieć swój finał w sądzie. W przypadku składania do sądu pozwu o separację, opłata jest taka sama jak w przypadku rozwodu i wynosi 600 zł.

Zalety separacji, czyli dla kogo ona jest dobrym wyborem?

Separacja jest dla tych, którzy nie są pewni, czy chcą całkowicie zakończyć związek małżeński. Być może teraz bycie razem okazuje się niemożliwe, ale nie jest powiedziane, że to się w przyszłości nie zmieni.

Jest ona także dla tych, którzy chcą odpocząć od bycia razem, zdystansować się, spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Jeżeli okaże się, że po jakimś czasie małżonkowie nie mogą bez siebie żyć, można złożyć w sądzie wniosek o zniesienie separacji i nadal jest się małżeństwem.

Jeżeli natomiast w drugą stronę – po jakimś czasie okaże się, że rozstanie było dobrym posunięciem, uzyskanie rozwodu jest wtedy łatwiejsze i szybsze.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/06/2021

Wpisany w:: Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *