Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Rodzicielstwo bliskości jest bardziej filozofią niż metoda wychowawczą. Koncepcja stworzona przez Williama Sears’a, amerykańskiego lekarza pediatrę, opiera się na znanej w psychologii teorii, że zdolność do wchodzenia w bliskie relacje z innymi ludźmi kształtuje się w pierwszych latach życia dziecka. Najogólniej rzecz ujmując, silny i głęboki związek malucha z opiekunem jest zapowiedzią wartościowych relacji w życiu dorosłym.

Jakie są zasady rodzicielstwa bliskości?

Zasady rodzicielstwa bliskości zostały zawarte w siedmiu filarach, wśród których znajdują się poniższe zalecenia:
1. Bądź zawsze blisko swojego dziecka, począwszy od dnia jego narodzin
2. To ważne, abyś karmiła piersią, o ile to tylko możliwe
3. Maluch kocha Twoją bliskość, kocha Twój dotyk i uwielbia, gdy jest przytulany i noszony
4. Twoje dziecko śpi lepiej, gdy czuje Twoją bliskość
5. Jeżeli dziecko płacze, nie uciszaj go, tylko znajdź przyczynę płaczu
6. Pamiętaj, że dyscyplina to nic innego, jak delikatne nakierowanie, bez krzyku, stawiania w kącie, czy próby przekupstwa
7. Dbaj o rodzinę, ale nie zapominaj też o swoich potrzebach

Do wymienionych powyżej zasad sam ich twórca nie podchodzi szczególnie restrykcyjnie, podkreśla za to rolę i znaczenie instynktu rodzicielskiego. Zachęca też do wykazywania się kreatywnością w rozwiązywaniu problemów i uczula, że każde dziecko jest indywidualnością wymagającą nacechowanego wrażliwością podejścia.

Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Dzieciaki obdarzone bezwarunkową miłością i akceptacją wynoszą z domu silne poczucie własnej wartości i, co za tym idzie, wiary we własne siły. Takie dzieci w przyszłości z ufnością i otwartością będą wchodzić w nowe relacje. Dlatego też warto podkreślać do znudzenia, że autentyczna więź emocjonalna, jaka rodzi się pomiędzy dzieckiem a jego opiekunem, będzie miała wpływ na całe przyszłe życie malucha. Zaś proces budowania tej więzi zaczyna od pierwszych dni życia malucha.

Tak, niemowlak potrzebuje ciągłej bliskości matki w sensie fizycznym i emocjonalnym. Sprzyja temu naturalne karmienie dziecka, które poza pokarmem daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i buduje silną relację pomiędzy matką i dzieckiem. Maluszek reaguje na każdy dotyk matki, który ma dla niego znaczenie niemalże terapeutyczne. Z tego też powodu zaleca się noszenie niemowlęcia, na przykład w chuście.

Co warte podkreślenia, rodzicielstwo bliskości zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Gdy maluch rośnie, zaczyna się właściwe wychowanie, które powinno polegać na nakierowaniu na to, co dobre. Nie ma tu miejsca na kary, ośmieszanie czy przekupstwo. Kochający i kreatywny rodzic, przy odrobinie wysiłku, wypracuje własne metody dostosowane do wieku i wrażliwości swojej pociechy.

Postępuj tak, jak podpowiada Ci serce

Rodzicielstwo bliskości nie jest sztywną teorią podpierającą się zbiorem kategorycznych nakazów i zakazów. Nie trzeba się go uczyć, bo dobrze współbrzmi z instynktem rodzicielskim. Jest to zbiór wskazówek doprecyzowany przez człowieka, który, jako ojciec ośmiorga dzieci, z pewnością wie, o czym pisze.
Trudno też oprzeć się wrażeniu, że rodzicielstwo bliskości przypomina teorię rodzicielstwa intuicyjnego, a idąc dalej, można chyba zaryzykować stwierdzenie, że rodzicielstwo bliskości jest tak stare, jak historia gatunku ludzkiego. Są to rekomendacje, do których należy podejść z szacunkiem.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/04/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium