Męczy Cię biegunka? Zbadaj się na celiakię. To jeden z jej objawów. Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Męczy Cię biegunka? Zbadaj się na celiakię

Męczy Cię biegunka? Zbadaj się na celiakię

Biegunka może być spowodowana celiakią – nieuleczalną (trwałą), genetycznie uwarunkowaną nietolerancją glutenu. Statystycznie zmaga się 400 000 Polaków. Większość, bo aż 95% chorych, nie jest jednak świadomych swojego stanu zdrowia. Spożywają więc gluten bez ograniczeń, nie wiedząc jak toksycznie działa on na ich organizm.

biegunka

Tymczasem osoby te mogą sobie pomóc w bardzo prosty sposób – robiąc test genetyczny. Dzięki niemu osoba cierpiąca na celiakię ma nie tylko szansę zapomnieć o biegunkach, ale również ustrzec się przed najgroźniejszymi powikłaniami trwałej nietolerancji glutenu – w tym chorobą nowotworową jelita cienkiego.

Biegunka przy celiakii – wynika z niedoborów pokarmowych i uszkodzenia jelita cienkiego

Z celiakią mamy do czynienia wtedy, gdy organizm trwale nie toleruje glutenu – białka roślinnego wchodzącego w skład takich zbóż jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Wystarczy zjeść już minimalną ilość glutenu, aby układ odpornościowy zaczął wytwarzać przeciwciała, które będą stopniowo uszkadzały odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych kosmki jelitowe. Wraz z ich zanikiem, do organizmu dostaje się coraz mniej witamin i minerałów. Powstają niebezpieczne dla zdrowia niedobory pokarmowe, którym towarzyszą bardzo różnorodne objawy – biegunka, wzdęcia, ból brzucha, wymioty czy nudności.

Biegunka nie jest jedynym objawem – różne oblicza celiakii

Celiakia jest chorobą, która lubi przebiegać w nietypowy sposób. Dolegliwości ze strony układu trawiennego dotyczą tylko 10% chorych (tych z klasyczną postacią celiakii). U pozostałych choroba może mieć zupełnie odmienny przebieg. Chory może się skarżyć na cały szereg dolegliwości – od bólu stawów, po problemy skórne, a skończywszy na anemii i zaburzeniach płodności. ból brzucha jest zatem tylko jednym z wielu objawów celiakii, niemniej dość uciążliwym.

Czy biegunka może wynikać z celiakii? Upewnisz się, wykonując test DNA

Warunkiem koniecznym do wystąpienia celiakii jest obecność określonego układu genów: HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5 oraz HLA-DQ8. Jeśli badanie genetyczne potwierdzi występowanie któregoś z tych układów, oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem chorujemy na celiakię i biegunka najpewniej wynika właśnie z niej. Jeśli badanie nie potwierdzi obecności tych genów, to celiakia nigdy u nas nie wystąpi.

Warto mieć na uwadze, że celiakia jest chorobą dziedziczną, dlatego najlepiej, aby w jej kierunku przebadali się również najbliżsi.

Biegunka – można się jej pozbyć stosując dietę bezglutenową

Osoba z rozpoznaną celiakią musi już do końca życia stosować dietę bezglutenową. Jest to jedyny sposób, aby biegunka i inne dolegliwości wynikające z choroby ustąpiły. Po wyeliminowaniu glutenu z diety, a więc wszystkich produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i owies, kosmki jelitowe zaczynają się odtwarzać, a jelito znów może wchłaniać substancje odżywcze z pokarmu. Dieta bezglutenowa, choć niełatwa, jest szansą na odzyskanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/09/2017, Data aktualizacji: 14/11/2018

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium