Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Masz nadmiar żelaza? Badanie to kolejny właściwy krok!

Masz nadmiar żelaza? Badanie to kolejny właściwy krok!

Żelazo stanowi niezbędny pierwiastek w organizmie człowieka i sprawia, że może on funkcjonować prawidłowo. Jednak jego zaniżone lub zawyżone ilości są w stanie wyrządzić sporo szkody – ból brzucha, zmęczenie i osłabienie, obniżenie koncentracji to tylko niektóre z symptomów hemochromatozy czyli nadmiaru żelaza. Badania genetyczne, z kolei, to jedna z doskonałych metod na sprawdzenie poziomu żelaza w organizmie.

nadmiar żelaza badanie

Nadmiar żelaza – badanie

Podejrzewasz, że Ty również możesz cierpieć na nadwyżkę żelaza? Warto potwierdzić lub rozwiać swoje przypuszczenia – w końcu hemochromatoza to zaburzenie, które może prowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Zawyżony poziom żelaza wpływa w negatywny sposób na pracę różnych narządów, m.in. trzustki, wątroby i serca.

Zobacz też: Hemochromatoza – czy masz objawy tej choroby?

Warto pamiętać, że jest on szczególnie niebezpieczny dla mężczyzn, ponieważ w przeciwieństwie do kobiet, ich ciało nie posiada skutecznego sposobu na wydalanie tego pierwiastka. Hemochromatoza może doprowadzić do obniżenia ilości i jakości spermy, a nawet przyczynić się do niepłodności. Jest także szkodliwa dla kobiet i może np. znacznie przyspieszyć pojawienie się u nich menopauzy.

Nadmiar żelaza – badanie DNA

Nadmiar żelaza badanie. Jak jednak skutecznie i bezboleśnie wykryć nadmiar żelaza? Badania genetyczne to zdecydowanie jedna z najczęściej polecanych metod. A to dlatego, że hemochromatoza jest schorzeniem dziedziczonym. Odpowiadają za nią zmiany w genie HFE, który – jeśli działa prawidłowo – reguluje poziom żelaza w organizmie i chroni narażone organy. Badanie DNA w kierunku zmian w genie HFE pozwala na jednoznaczne wykluczenie występowania hemochromatozy. Można je przeprowadzić szybko i wygodnie we własnym domu, a próbkę z wymazem z policzka przesłać do wybranego laboratorium. Co więcej, należy pamiętać, że geny człowieka nie zmieniają się, dlatego testom genetycznym wystarczy poddać się tylko raz w życiu.

To może Cię zainteresować: Hemochromatoza – choroba, która może powodować m.in. impotencję

Data publikacji: 09/07/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium