Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Kiedy żonie należą się alimenty? Sprawdź >>>

Kiedy żonie należą się alimenty? Sprawdź >>>

Wydawać by się mogło, że obowiązek alimentacyjny ma zastosowanie jedynie w przypadku dzieci. Rodzic, który nie mieszka i nie opiekuje się z dzieckiem, musi uczestniczyć w kosztach jego utrzymania do osiągnięcia przez nie 18 rż. lub w przypadku kontynuowania nauki do 26 rż. W niektórych przypadkach również małżonek może domagać się alimentów na siebie. Żona w niektórych przypadkach może zażądać alimentów od męża. Kiedy żonie należą się alimenty?

Tego dowiesz się z artykułu:

• Kiedy żonie należą się alimenty?
• Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?
• Czy alimenty na żonę przyznawane są dożywotnio?
• Jak i gdzie się składa pozew o alimenty na żonę?

Kiedy żonie należą się alimenty?

Wyjątkowe przypadki, w których żona może domagać się alimentów od męża, mają swoje umocowanie prawne. Alimenty należą się żonie po rozwodzie, jeśli:

• pozostaje w niedostatku – w tym wypadku dostanie taką wysokość alimentów, która pokrywa jej wszelkie uzasadnione potrzeby. Pod uwagę zostaną również wzięte możliwości zarobkowe męża i jego stan majątkowy.

• nie cierpi niedostatku, ale przez rozwód jej stan finansowy uległ znacznemu pogorszeniu. W przypadku rozpatrywania wysokości alimentów zostaną wzięte pod uwagę potrzeby żony i możliwości zarobkowe i majątkowe męża.

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?

Alimenty dotyczące dzieci należą się im niezależnie od tego, czy rozwód odbył się z orzekaniem o winie czy bez. Jednak w przypadku alimentów przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb żony jest zgoła inaczej.

Jeśli to żona zawiniła rozpadowi małżeństwa, alimenty nie będą się jej należały. W tym wypadku jeśli występują istotne powody – to mąż może domagać się alimentów od żony.

Gdy rozwód odbywa się bez orzekania o winie lub wina leży po obu stronach, oboje małżonkowie mają w tym względzie równe prawa. Zarówno mąż, jak i żona mogą starać się o alimenty, zależnie od sytuacji finansowej.

Czy alimenty na żonę przyznawane są dożywotnio?

Przyznane raz alimenty nie są wieczne. Mogą wygasnąć w kilku przypadkach. Jakie okoliczności mogą prowadzić do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego?

• Powtórne zamążpójście.
• Po upływie 5 lat od rozwodu. Ten czas może zostać wydłużony przez sąd ze względu na szczególne okoliczności, jak poważna choroba,
• Kiedy jedna ze stron umrze.

Jak i gdzie się składa pozew o alimenty na żonę?

Pozew o alimenty możesz złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Aby taki pozew był skuteczny, musisz zgromadzić odpowiednią liczbę dowodów na Twoją korzyść.

Będziesz musiała udokumentować swoją sytuację finansową, która przedstawia, że pozostajesz w niedostatku. Mogą to być też dowody dokumentujące Twoją chorobę, jeśli taka występuje.

Jeśli masz już zasądzone alimenty, a Twoja sytuacja uległa pogorszeniu, możesz starać się o podwyższenie alimentów. W tym wypadku sąd ponownie rozpatrzy sytuację obu małżonków.

Alimenty nie dotyczą jednak tylko kobiety. Mogą starać się o nie również mężczyźni. Jeśli to z winy żony nastąpił rozpad małżeństwa, to mąż zyska prawo do ubiegania się alimentów od żony, gdy jego sytuacja materialna będzie tego wymagała. Zasady są takie same dla obu stron.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 07/07/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *