Jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Uncategorized > Jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka?

Jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka?

Podejście głoszące, że to matka odgrywa najważniejszą rolę w wychowaniu dziecka, odchodzi w zapomnienie. Jest to ogromny mit! Obecność obojga rodziców jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rola ojca w procesie wychowania jest równie ważna, jak rola matki. Każdy tata powinien o tym pamiętać.

rola ojca w wychowaniu dziecka, rola ojca w procesie wychowania

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Rola ojca w procesie wychowania dziecka – ważna już od pierwszych chwil życia

▶ Jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka – tata jako aktywny rodzic

▶ Rola ojca w wychowaniu dziecka – mama nigdy nie zastąpi taty

Rola ojca w procesie wychowania dziecka – ważna już od pierwszych chwil życia

Dziecko przychodzące na świat tworzy już bliską więź z matką, ponieważ to ona nosiła je pod sercem ❤ przez 9 miesięcy. Z każdym dniem więź ta staje się coraz głębsza dzięki karmieniu piersią. Wzmacnia ono poczucie bliskości, bezpieczeństwa 🛡 i uspokaja. Ojciec nie ma takiej możliwości, ale więź z dzieckiem również może budować od pierwszych chwil jego życia. W tym celu powinien poświęcić maluszkowi dużo czasu – kangurować, przytulać, nosić [1].

Rolą ojca 👨 w życiu noworodka jest także zapewnienie świeżo upieczonej mamie spokoju i bezpieczeństwa. Dziecko wraz z mlekiem mamy chłonie wszystkie jej emocje. Będzie więc ono miało optymalne warunki do rozwoju ✅, jeśli mama będzie czuła się bezpiecznie i komfortowo [1].

Jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka – tata jako aktywny rodzic

Utarło się, że rolą ojca w procesie wychowania jest utrzymanie rodziny 💰. Jest to ogromny mit. Dziecko potrzebuje dwóch aktywnych rodziców. Zaangażowany ojciec jest niezbędny dla jego prawidłowego rozwoju.

Badania dowodzą, że dzieci, w których życiu aktywnie uczestniczy ojciec, są bardziej pewne siebie, towarzyskie i mają lepsze kontakty z rówieśnikami 🫂. Pociechy bardzo odczuwają także brak zaangażowania ze strony ojca. Mało aktywny tata nie może stać się dla swoich dzieci wzorem i oparciem 👨‍👦. Dzieci w takim przypadku zwykle wsparcia i autorytetu szukają w innych bliskich osobach [2].

Dzieci, które dorastają bez ojca, mogą mieć duże problemy w okresie dorastania. Znacznie częściej zmagają się one z depresją i samotnością 😞, sięgają po narkotyki 💉 i inne używki oraz mają problemy z odnalezieniem własnej tożsamości [3].

Rola ojca w wychowaniu dziecka – mama nigdy nie zastąpi taty

Mama i tata, chociaż działają wspólnie 👨‍👩‍👧, to jednak wychowują dziecko nieco inaczej. Spędzanie czasu z każdym z nich jest inne i równie ważne. Taka różnorodność jest dla dziecka bardzo stymulująca. Zabawy z ojcem ⚽ zwykle są bardziej odważne, uczą dziecko wyrażać emocje, uczą zdrowej rywalizacji i wzmacniają pewność siebie. Wspólna zabawa to też, dla dziecka sygnał “jestem ważny dla taty” i “tata mnie akceptuje” ❤. [1].

Matka mimo wielkich starań nigdy nie będzie całkowicie potrafiła pokazać swoim dzieciom, jak powinien zachowywać się mężczyzna. Męski autorytet musi zostać pokazany dzieciom przez ojca. Jest on ważny szczególnie dla chłopca 👦. To właśnie od taty chłopiec powinien nauczyć się wszystkich męskich wartości. Ojciec dla chłopca zawsze będzie najważniejszym wzorcem męskości. Powinien nim być także dla dziewczynki 👧. To właśnie od taty córka musi się nauczyć tego, jak powinna być traktowana i kochana przez mężczyzn. Pozwoli jej to zbudować zdrową oraz opartą na miłości i szacunku relację z mężczyzną w dorosłym życiu [1].

Źródła:

  1. https://earlystage.pl/blog/2021/06/23/rola-ojca-w-zyciu-dziecka/
  2. https://www.pierwsze-kroki.com/rola-ojca-w-wychowaniu/
  3. https://jestesmama.pl/wychowanie/rola-ojca-w-wychowaniu-dziecka/

To również może Cię zainteresować: Jak być dobrym ojcem – kilka ważnych zasad

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 20/07/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022

Wpisany w:: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium