Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Związek > Jak zajść w ciążę? Praktyczne porady

Jak zajść w ciążę? Praktyczne porady

Żeby zajść w ciążę potrzebne są przede wszystkim odstawienie antykoncepcji i regularne współżycie. Czasami to może jednak nie wystarczyć, by upragnione maleństwo szybko pojawiło się na świecie. Jak zajść w ciążę szybciej i co zrobić, żeby poprawić płodność? Oto najważniejsze porady.

Jak zajść w ciążę

Dni płodne – to wtedy macie szansę na poczęcie dziecka

Zadbajcie więc o to, żeby kochać się szczególnie w ich czasie. Największe szanse na ciążę występują od ok. 3 dni przed owulacją do ok. 1 dnia po niej. Jak to wszystko wyliczyć? Po pierwsze, warto obserwować kobiecy organizm i wiedzieć, w którym momencie następuje owulacja.

Przy regularnych cyklach ma ona miejsce ok. 14 dni po pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. W przypadku cykli nieregularnych obserwacja jest natomiast szczególnie istotna. Pomocą w wyznaczaniu dni płodnych mogą być specjalne internetowe kalkulatory oraz dostępne w aptece testy owulacyjne.

Jak zajść w ciążę? Zdrowy styl życia poprawi Waszą płodność

Pamiętajcie o zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej i rezygnacji z używek. Niezdrowy tryb życia może bowiem znacznie zmniejszyć szanse na poczęcie dziecka, ponieważ obniża jakość komórek jajowych i plemników. Przykładem może być palenie papierosów, które ogranicza płodność kobiety aż o 20%, a także zmniejsza liczbę plemników i powoduje ich wady.

Zdrowa dieta (m.in. produkty pełnoziarniste, tłuste ryby, chude mięso, warzywa, owoce) i umiarkowana aktywność fizyczna (spacery, jogging, taniec) na pewno poprawią płodność, a także pozytywnie wpłyną na stan Waszych organizmów.

Badania podstawowe pozwolą sprawdzić Wasze zdrowie

Będziecie mieć wtedy pewność, czy wszystko jest w porządku. Wykonajcie więc m.in. morfologię krwi, poziom glukozy, badanie moczu oraz badania hormonalne i test na obecność wirusa HIV. Warto również sprawdzić prawidłowość budowy narządów rozrodczych. Przyszła mama powinna zrealizować też badanie poziomu przeciwciał żółtaczki typu B, różyczki i toksoplazmozy. Dobrze zrealizować też badania genetyczne

Wiele mutacji genetycznych nie daje żadnych widocznych objawów, jednak może niekorzystnie wpływać na możliwość poczęcia dziecka. Przed ciążą warto po prostu sprawdzić, czy tego typu wady nie dotyczą i Was. Oboje wykonajcie badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów).

Dobrze przeprowadzić też test w kierunku trombofilii wrodzonej i badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR lub Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR. u kobiety. Trombofilia wrodzona zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepicy, może też przyczyniać się do poronień. Mutacja MTHFR, która występuje u połowy kobiet, zaburza natomiast wchłanianie tak ważnego w ciąży kwasu foliowego.

Pamiętajcie, że seks ma być przede wszystkim przyjemnością

A nie obowiązkiem! Nie denerwujcie się więc i nie stresujcie – nawet wtedy, gdy w danym miesiącu nie uda się Wam wykorzystać dni płodnych. Stres może niekorzystnie wpłynąć nie tylko na Wasz związek, ale też płodność. Cieszcie się sobą i swoją bliskością. Może to właśnie moment na urlop czy zadbanie o wspólne spędzanie czasu?

Zobacz też: 5 najczęstszych błędów młodych ojców

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 21/06/2017, Data aktualizacji: 05/03/2018

Wpisany w:: Związek

1 komentarz

  • Awatar dla ania ania pisze:

    przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym momencie cyklu. dużo słyszy się o testerach np. Afrodyta i faktycznie, pomaga kontrolować swój organizm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *