Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Jak spędzać czas z dzieckiem? Poradnik ojca

Jak spędzać czas z dzieckiem? Poradnik ojca

Dużą rolę w życiu dziecka odgrywa czas spędzony z tatą. Pozwala on na umocnienie więzi i poznawanie siebie nawzajem. Ojcowie mają okazję, by lepiej rozpoznawać potrzeby i umiejętności malucha, a dzieci wkraczają w świat swojego superbohatera. Jak spędzać czas z dzieckiem? Poniżej przedstawiamy kilka ważnych porad!

jak spędzać czas z dzieckiem, wspólny czas z dzieckiem

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Wspólny czas z dzieckiem – ile czasu poświęca tata swojemu dziecku?

▶ Jak spędzać czas z dzieckiem w przypadku niemowlęcia i małego dziecka?

Jak spędzać czas z dzieckiem przedszkolakiem?

▶ Jak spędzać czas z dzieckiem w wieku szkolnym?

Wspólny czas z dzieckiem – ile czasu poświęca tata swojemu dziecku?

Badania polskich socjologów realizowane kilka lat temu wskazują, że ojciec na wspólny czas z dzieckiem poświęca od 1 do 3 godzin w dni pracujące, a w dni wolne około 5 godzin ⌛. Natomiast badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przedstawiają, że statystyczny tata spędza z dzieckiem mniej niż godzinę dziennie. Z kolei wyniki brytyjskich naukowców informują o zaledwie kilkudziesięciu sekundach dziennie ⚠ poświęconych maluchowi [1].

Rozbieżności w wynikach badań można wytłumaczyć jakością czasu, jaki ojcowie poświęcają swoim dzieciom. ℹ Dla malucha 20 minut interesującej zabawy jest cenniejsze niż kilka godzin wspólnego przebywania w jednym pomieszczeniu poświęconym na oglądaniu telewizji.

Jak powinien wyglądać wspólny czas z dzieckiem? Mądra i konstruktywna zabawa wpływa na kształtowanie zdolności społecznych, wyobraźnię, rozwój emocjonalny, sprawność motoryczną [1]. Zatem jak spędzać czas z dzieckiem, by był on cenny i wartościowy ✅?

Jak spędzać czas z dzieckiem w przypadku niemowlęcia i małego dziecka?

Pierwszy rok życia dziecka nie daje wiele możliwości na szeroki wachlarz zabaw, dlatego warto by tata angażował się w codziennie czynności związane z opieką nad dzidziusiem 👶.

Jak spędzać czas z dzieckiem? Po prostu kąpać malucha 🧽, przytulać, masować, czytać bajki, śpiewać 🎤, wykorzystywać zabawy typu „idzie rak nieborak”. Dziecko w wieku 2-3 lat zainteresuje się już np. budowlami z piasku, układaniem klocków czy dużych puzzli 🧩, oglądaniem książeczki, zabawą samochodzikami 🚕 [1].

Jak spędzać czas z dzieckiem przedszkolakiem?

Niejeden tata zastanawia się, jak spędzać czas z dzieckiem, które jest w wieku przedszkolnym. Możliwości tu jest już o wiele więcej.

Dzieci w tym wieku uwielbiają aktywność fizyczną i są otwarte na wiele pomysłów. Wspólny czas z dzieckiem tata może spędzić na graniu w piłkę ⚽, zabawie w chowanego czy berka, nauce jazdy na rowerze 🚲, puszczaniu latawca 🪁 [1].

Córka na pewno ucieszy się ze zrobienia domu dla lalek 🎎, a synek z garażu dla samochodów. Inny świetny pomysł to urządzenie zamku z koca, krzeseł i poduszek. Czy ktoś jest w stanie zbudować lepszy domek od taty 🧔?

Jak spędzać czas z dzieckiem w wieku szkolnym?

Wspólny czas z dzieckiem może wyglądać już nieco inaczej, gdy maluch ma kilka lat więcej. W takim wypadku wyjazd na ryby czy wybudowanie domku na drzewie może być niezapomnianą przygodą. Dzieci uwielbiają spacery po łące, przejażdżki nad jezioro czy biwak pod namiotem ⛺, rozpalanie ogniska i leżakowanie pod gołym niebem [1].

Innym pomysłem, jak spędzać czas z dzieckiem, mogą być gry planszowe. Odgrywają one ważną rolę w życiu pociechy. Pomagają kontrolować emocje, uczą cierpliwości i myślenia strategicznego. Pozwalają dziecku zdystansować się do porażki ❎ oraz przeżywać radość ze zwycięstwa w taki sposób, by nie zasmucać pokonanego przeciwnika [2].

Warto dziecku zaproponować również inne formy spędzania czasu. Wspólne wyjście do kina 🎥 czy teatrzyku, odwiedzenie galerii przygotowanej specjalnie dla dzieci, zapozna malucha z życiem kulturalnym [2]. A przy pysznym ciastku 🧁 w cukierni będzie czas na opowiedzenie o swoich wrażeniach.

Jak spędzać czas z dzieckiem? Tata, będąc z maluchem, powinien poświęcić mu całą swoją uwagę. Tylko w taki sposób może stworzyć z pociechą silną relację ❤, która dla dziecka jest oznaką bezpieczeństwa i miłości ❤.

Źródła:

  1. https://egaga.pl/zaplanowac-wolny-czas-taty-dzieckiem/
  2. https://mamotoja.pl/rodzina/czas-wolny/pomysly-na-spedzenie-czasu-taty-z-dzieckiem-1779-r22/

To również może Cię zainteresować: Jak być dobrym ojcem – kilka ważnych zasad

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 24/06/2022

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium