Jak przeprowadzić testy na ojcostwo?
Testy na ojcostwo to łatwy sposób na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Co ważne, badanie może zostać wykonane jeszcze w czasie trwania ciąży lub w dowolnym momencie po urodzeniu się dziecka. Testy na ojcostwo różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także sposobem wykonania samego badania.
Jak sfałszować testy na ojcostwo?
Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy matki?
Jak długo czeka się na wyniki testów na ojcostwo?
Jak przeprowadzić testy na ojcostwo?
Spis treści
Jak sfałszować testy na ojcostwo?
Testy na ojcostwo da się sfałszować, o ile są wykonywane na własną rękę. Możliwa jest bowiem podmiana próbek, które są pozyskiwane w warunkach domowych i następnie odsyłane do laboratorium. Jeśli istnieje podejrzenie, że strona wykonująca testy może dopuścić się takiego czynu, istnieje możliwość pobrania materiału do analizy przez personel w laboratorium.
Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy matki?
Testy na ojcostwo wykonuje się, jeśli wyrażą na to zgodę rodzice dziecka lub jego prawni opiekunowie. Laboratoria zajmujące się analizą przesłanej próbki, zwykle nie dociekają czy matka wyraziła zgodę na badanie. Takie wyniki nie mogą jednak zostać oficjalnie wykorzystane. Jeśli matka nie wyraża zgody na badania, mogą one zostać wykonane na zlecenie sądu – wówczas wynik uznaje się za dowód w sprawie.
Jak długo czeka się na wyniki testów na ojcostwo?
Standardowo na wyniki analizy wykonanego testu na ojcostwo z wymazu, należy czekać 3 do 5 dni roboczych. Nieco dłużej czeka się na wynik próbek niestandardowych oraz testów prenatalnych. Czas oczekiwania na takie wyniki może wydłużać się do 10-15 dni roboczych, na co składa się konieczność zastosowania bardziej czułych testów.
Jak przeprowadzić testy na ojcostwo?
Testy na ojcostwo można przeprowadzić pobierając wymaz z wewnętrznej części policzka, przy pomocy specjalnego zestawu. Badania można przeprowadzać również analizując mikroślady, czyli niewielkie próbki zawierające materiał genetyczny – może to być włos, ślad krwi czy śliny. Możliwe jest również wykonanie testów na ojcostwo z krwi. Wówczas do badań pobiera się próbkę krwi żylnej. Próbka do badania powinna pochodzić od co najmniej dwóch osób – domniemanego ojca oraz dziecka.
pewnytato.pl Data publikacji: 22/11/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021