Jak przebiega proces sądowego ustalania ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak przebiega proces sądowego ustalania ojcostwa?

Jak przebiega proces sądowego ustalania ojcostwa?

By określić czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, laboratoryjny test stanowi pewny, niezbity dowód. Gdy wyrok orzecze dodatkowo organ wymiaru sprawiedliwości, normuje się także sytuacja prawna. Dowiedz się w jaki sposób sądowo ustalić ojcostwo. Jak przebiega ten proces, które strony są zaangażowane w proces i ile czasu należy poświęcić?

Sądowe ustalenie ojcostwa – w jaki sposób ustala się ojcostwo?
Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje sprawa sądowa o ustalenie ojcostwa ?
Sądowe ustalenie ojcostwa – jaki jest czas oczekiwania na wynik?
Kto może złożyć wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa – w jaki sposób ustala się ojcostwo?

W zależności od tego, kto wnioskuje do sądu, ścieżki ustalania ojcostwa mogą nieznacznie się różnić. Gdy o ustalenie ojcostwa wnioskuje domniemany ojciec, składa powództwo przecie matce i dziecku. Sprawa trafia do instytucji, rozpoczyna się sprawa sądowa. Konieczne jest pobranie próbek do laboratorium, gdzie następuje stwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa.

Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje sprawa sądowa o ustalenie ojcostwa ?

Cena testu na ojcostwo oscyluje między 1500 a 2000 zł. Dodatkowo dochodzą koszty procesu i ewentualnego transportu. Często sprawy tego typu wymagają zaangażowania i poświęcenia sporej ilości swojego czasu.

Sądowe ustalenie ojcostwa – jaki jest czas oczekiwania na wynik?

By ustalić ile czasu, będziemy czekać na wynik sądowego ustalenia ojcostwa, pod lupę należy wziąć kilka czynników. Po pierwsze, czas wstępnego rozpatrzenia wniosku przez sąd, następnie, okres oczekiwania na wynik badań w laboratorium. Jeśli komunikacja obu stron procesu przebiegnie sprawnie, możemy liczyć na przyśpieszenie sprawy. Warto jednak pamiętać, o tym, że wspomniane instytucje nie pracują w niedziele oraz święta.

Kto może złożyć wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa?

Wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa może złożyć dziecko. W przypadku gdy dziecko jest niepełnoletnie, jego przedstawicielem ustawowym zostaje matka i to ona występuje z powództwem. Domniemany ojciec dziecka również może wystąpić jedynie w przypadku jego małoletniości. Ostatnią osobą, która może złożyć taki wniosek jest prokurator- w przypadku gdy uzna, że wymaga tego ochrona interesu społecznego lub dobra dziecka.

Data publikacji: 20/09/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium