Do kiedy zasiłek opiekuńczy na dziecko? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Do kiedy zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Do kiedy zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zastanawiasz się, do kiedy zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje Ci jako rodzicowi? Z tego typu świadczenia możesz skorzystać w przypadku opieki nad dzieckiem zdrowym do 8 roku życia oraz nad dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, do kiedy możesz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko oraz jak go dostać!

Tego dowiesz się z artykułu:

Do kiedy zasiłek opiekuńczy na dziecko?

O zasiłek opiekuńczy na dziecko może ubiegać się każdy rodzic dziecka zdrowego do lat 8 oraz dziecka niepełnosprawnego do lat 18, który spełnia odpowiednie warunki. Jakie to warunki?

  • Jesteś rodzicem, rodzicem adopcyjnym lub zastępczym, opiekunem prawnym lub wychowujesz i utrzymujesz dziecko, mimo że nie jesteś jego rodzicem.
  • Masz ubezpieczenie chorobowe z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie bądź innej o świadczenie konkretnych usług, prowadzisz działalność pozarolniczą, jesteś członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub jesteś osobą duchowną.

Pamiętaj jednak, że zasiłek opiekuńczy na dziecko nie będzie Ci przysługiwać, jeśli mieszkasz z osobą, która będzie mogła zająć się dzieckiem, podczas kiedy Ty możesz wykonywać pracę zarobkową.

W jakich sytuacjach można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Nawet jeśli spełniasz oba powyższe warunki, zasiłek opiekuńczy na dziecko możesz dostać tylko w kilku konkretnych sytuacjach. W przypadku otrzymania świadczenia na dziecko zdrowe do 8 roku życia, przysługuje ono w sytuacjach:

  • Zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko w ramach opieki i nauki dziennej,
  • Osoba sprawująca opiekę dzienną nad dzieckiem (niania, opiekunka, drugi rodzic) zachorowała bądź przebywa w szpitalu,
  • Matka dziecka z przyczyn takich jak poród nie może opiekować się dzieckiem,
  • Inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko może być nosicielem choroby zakaźnej i nakazuje izolację.

W przypadku świadczenia na dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia możesz je otrzymać, jeśli drugi rodzic lub opiekun dziecka nie może się nim opiekować (np. ze względu na pobyt w szpitalu czy chorobę) lub jeśli matka dziecka z powodu porodu nie jest w stanie zająć się dzieckiem.

Jakie dokumenty do zasiłku na dziecko?

Zastanawiasz się, jakie dokumenty przygotować, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko oraz kiedy je złożyć? Dokumenty jakie będą Ci potrzebne, to:

  • wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A,
  • dokument, który będzie potwierdzeniem, że Twoja opieka nad dzieckiem jest konieczna i musi przy tym ustać wykonywanie Twojej pracy zarobkowej,
  • zaświadczenie płatnika składek (potwierdzające, że jesteś pracownikiem lub że prowadzisz działalność pozarolniczą lub jesteś osobą duchowną),
  • dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty czy paszport.

Kolejnym krokiem do otrzymania świadczenia jest złożenie dokumentów, które zebrałeś. Kiedy to zrobić? Możesz złożyć wniosek od razu po skompletowaniu dokumentów, ale jeśli nie zdążysz tego zrobić, nic straconego! Istnieje możliwość złożenia wniosku za miniony okres. Jest to jednak możliwe maksymalnie do 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który możliwe było uzyskanie świadczenia.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/05/2021

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *