Dla kogo testy DNA? - przeczytaj wypowiedź eksperta Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Artykuły ekspertów > Dla kogo testy DNA?

Dla kogo testy DNA?

Autor: Tomasz Czyżewski

Centrum Rozwiązań Alternatywnych
18-400 Łomża, ul. Zawadzka 55
www.mediacjewlomzy.pl


Wykonanie testów DNA na ojcostwo może rozwiązywać wiele zupełnie nieoczekiwanych problemów. Dowiedzenie ojcostwa jest z pewnością ważnym, często przełomowym wydarzeniem dla mężczyzn. Będzie także najwłaściwszym rozwiązaniem dla matki, która dzięki możliwości jaką daje współczesna nauka i technika, nie musi być pozostawiona sama sobie.

Alimenty, które dzięki tej wiedzy pozyska, mogą stać się rozwiązaniem jej życiowych problemów.Mało kto jednak przypuszcza, że testy DNA są także całkiem poręcznym narzędziem dla zdradzonych kobiet. Pewnie i nam by ten pomysł nie wpadł do głowy, gdybyśmy sami nie spotkali się z taką sytuacją w naszej praktyce mediacyjno-doradczej. Do Centrum Rozwiązań Alternatywnych zgłosiła się para, gdzie to właśnie żona nalegała aby wykonać testy nieślubnego- rzekomo lub nie- dziecka mężczyzny. Przez wszystkie lata, które minęły od momentu zdrady, kobieta żyła bowiem w nieustannej niepewności. Choć mąż nigdy nie dawał powodu do takich przypuszczeń, jej nie mogła opuścić wizja kolejnej zdrady.

Raz poderwane zaufanie, nie łatwo dawało się uleczyć. Podejrzewając męża, iż to właśnie on jest ojcem dziecka swojej kochanki- choć on sam ma na ten temat zupełnie odmienne zdanie- wyobraża sobie potajemne schadzki, ale tym razem z powodu nieślubnego potomka. Być może, jak sądzi żona, mąż nie chce się przyznać do ojcostwa, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji w domu. Tymczasem dla niej świadomość prawdy byłaby oczyszczającą informacją. Jeśli bowiem faktycznie mąż, jak utrzymuje, nie ma z tym dzieckiem nic wspólnego, ona przestanie snuć swoje lękowe fantazje. Gdyby zaś było odwrotnie, musiałaby zaakceptować wizyty męża u byłej kochanki, po prostu dlatego, że służyłoby dobru dziecka.

I właśnie ta ostatnie kwestia, choć poruszona dopiero teraz, tak naprawdę jest najistotniejsza. Wykonanie testów DNA może być korzystne zarówno dla ojca, matki, jak i zdradzonego małżonka, przede wszystkim jedna służy samemu dziecku. Może tego na początku nie bierze się pod uwagę, kiedy potomek jest jeszcze niemowlęciem, wkrótce jednak stanie się to dla niego kwestią coraz bardziej palącą. Skąd się wziąłem? Co ja tu robię? Kim jestem?

Są to pytania, na które każdy z nas sobie odpowiada, ale o ileż łatwiej znaleźć odpowiedź, jeśli się zna prawdę swojego pochodzenia. I wbrew pozorom wcale nie jest najważniejsze jaki ten ojciec jest, bo rzeczywiście niezbyt dobrze może się wywiązywać ze swojej roli, jednak samo jego istnienie stanowi rozwiązanie podstawowej egzystencjalnej zagadki. Charakterem ojca nie można tłumaczyć milczenia wobec dziecka. To zbyt kluczowa sprawa dla jego duchowego, a nawet psychicznego rozwoju. Osoba zawieszona w próżni ma niewielki szanse na harmonijny rozwój.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/10/2015, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Artykuły ekspertów, Badania DNA

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium