Czy to mój wnuk? Historia pana Andrzeja – Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Czy to mój wnuk? Historia pana Andrzeja

Czy to mój wnuk? Historia pana Andrzeja

Niedawno napisał do nas pan Andrzej z pytaniem, czy można jakoś sprawdzić pokrewieństwo między nim a jego wnukiem, Michałem. Mężczyzna ma wątpliwości, czy jego syn rzeczywiście był biologicznym ojcem chłopaka. No i czy Michałowi należy się teraz spadek… Na szczęście pokrewieństwo między dziadkiem a wnukiem można prosto ustalić.

czy to mój wnuk

„Mój syn nie żyje…”

„Nie mamy też żadnych przedmiotów po nim, więc wykonanie badania ojcostwa (żeby sprawdzić, czy Michał to rzeczywiście jego syn) nie wchodzi w grę. Chciałbym jednak mieć pewność, czy to mój wnuk, bo dochodzą do mnie różne plotki… Zastanawiam się też, czy chłopakowi należy się spadek – w końcu nie będę żył wiecznie”.

Na szczęście sprawdzić pokrewieństwo można nie tylko testem na ojcostwo. Istnieją badania pokrewieństwa – w tym przypadku wystarczy zbadać dziadka (pana Andrzeja) i wnuka (Michała), żeby mieć całkowitą pewność co do więzów krwi między nimi.

Badanie pokrewieństwa między dziadkiem a wnukiem – pewne i proste

Wystarczy, że pan Andrzej zleci w laboratorium badanie pokrewieństwa i przekaże próbki materiału genetycznego. Jakie? Mogą to być albo wymazy z policzka (można pobrać je samodzielnie w domu), albo jakiekolwiek przedmioty z DNA, np. używana maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, sztućce, niedopałek papierosa czy guma do żucia.

Zobacz też: Mikroślady

Czy to mój wnuk? Badanie chromosomu Y

W tym przypadku będzie analizowany chromosom Y – laboratorium porówna chromosom Y pana Andrzeja i chromosom Y Michała. Jeśli to rzeczywiście dziadek i wnuk, będą identyczne. Jak to możliwe?

Chromosom Y jest jednym z chromosomów warunkujących płeć. Mają go tylko mężczyźni (XY). U kobiet obecne są natomiast dwa chromosomy X (XX). Jeden chromosom dziedziczymy po ojcu, a drugi po matce. Gdy ojciec przekaże Y, ma syna. Gdy przekaże X, ma córkę.

Pan Andrzej przekazał swojemu synowi chromosom Y. Później ten sam chromosom przeszedł do następnego pokolenia – syn pana Andrzeja przekazał go Michałowi (jeśli to rzeczywiście on jest jego ojcem). Porównanie chromosomów Y umożliwia więc jednoznaczne ustalenie pokrewieństwa między mężczyznami z tej samej linii.

To może Cię zainteresować: Moje dziecko nie jest do mnie podobne

5/5 - (2 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/12/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA, Badania pokrewieństwa, historie prawdziwe

2komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium