Czy cena testu na ojcostwo zawsze jest taka sama? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czy cena testu na ojcostwo zawsze jest taka sama?

Czy cena testu na ojcostwo zawsze jest taka sama?

Główną przyczyną robienia testów na ojcostwo jest po prostu brak pewności, czy dane dziecko jest faktycznie biologicznym potomkiem konkretnego mężczyzny. W razie wątpliwości – np. przy spodziewanej sprawie o alimenty – warto zrobić w odpowiednim momencie test na ojcostwo.

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo, Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo, Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży, Co wpływa na cenę testu na ojcostwo

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?

Jeżeli ktoś zdecyduje się zrobić we własnym zakresie test na ojcostwo cena zależy od konkretnego laboratorium i kilku innych czynników. Ceny zaczynają się już od 500-600 zł, a potrafią wynosić także ponad 2000 zł.Testy, które mają szansę być dowodem w sprawie sądowej, kosztują zazwyczaj przynajmniej ok. 1400-1800 zł.

Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?

Sąd wymaga testów zrobionych w bardzo konkretny sposób. Nie ma tu takiej dowolności, jak w przypadku testów robionych prywatnie. Muszą tu być zachowane odpowiednie procedury. Próbki muszą być pobrane w przychodni – samodzielne ich pobieranie w domu i wysyłanie nawet w odpowiednich opakowaniach w tym przypadku jest niemożliwe. W przychodni są sprawdzane dokumenty tożsamości osób biorących udział w teście. Wymagana jest też ekspertyza biegłego sądowego. Próbki są pobierane w obecności bezstronnych świadków. Całą procedurę podsumowuje się w stosownym protokole.

W tym przypadku, strona wnosząca pozew nie ponosi kosztów testów – w razie przegranej w sprawie może jednak zostać obarczona kwotą kosztów sądowych i adwokata strony przeciwnej.

Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?

Jeśli istnieje konieczność udowodnienia lub zaprzeczenia ojcostwa jak najwcześniej, istnieje szansa na pobranie próbki także od płodu i wtedy wykonuje się testy na ojcostwo cena których waha się od ok. 2050 zł, gdy pobiera się próbki z płynu owodniowego do nawet 7000 zł, przy pobraniu materiału z krwi matki. co jest możliwe już w 8. tygodniu ciąży.

Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Cena testów na ojcostwo zależy od przynajmniej kilku czynników, takich jak:

  • sama procedura pobierania materiałów
  • liczba osób biorących udział w nadaniu
  • jakość i ilość pobranych próbek
  • jakość i ilość użytych w testach odczynników
  • złożoność testów – chodzi tu szczególnie o testy przeprowadzane jeszcze przed narodzinami dziecka.

Data publikacji: 29/10/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium