Co musisz wiedzieć przed wykonaniem testu na ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Co musisz wiedzieć przed wykonaniem testu na ojcostwo?

Co musisz wiedzieć przed wykonaniem testu na ojcostwo?

Czy ustalenie ojcostwa musi odbyć się przez sąd, Jakie materiały są potrzebne do ustalenia ojcostwa, Czy można ustalić ojcostwo w zagranicznym laboratorium, Jak długo oczekuje się na wyniku ustalenia ojcostwa

Wykonywanie testów na ustalenie ojcostwa stało się ostatnio bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się wykonać test na ojcostwo również prywatnie, żeby mieć pewność co do tego, czy wychowują swojego potomka. Popularyzacja tych badań powoduje jednak sporo pytań na temat ustalenia ojcostwa. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat wykonywania testów na ustalenie ojcostwa.

Czy ustalenie ojcostwa musi odbyć się przez sąd?
Jakie materiały są potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Czy można ustalić ojcostwo w zagranicznym laboratorium?
Jak długo oczekuje się na wyniku ustalenia ojcostwa?

Czy ustalenie ojcostwa musi odbyć się przez sąd?

Nie, nie ma takiej konieczności. Test na ustalenie ojcostwa może zostać zlecony przez są, ale można go wykonać także prywatnie w laboratorium medycznym. Na rynku jest obecnie również coraz więcej firm, które oferują zakup online zestawu do pobrania próbki DNA. W tej sytuacji możemy wykonać test na ustalenie ojcostwa bez wychodzenia z domu.

Jakie materiały są potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Jeżeli decydujemy się wykonać samodzielnie test na ojcostwo dostaniemy zestaw zawierający patyczek do pobrania wymazu z jamy ustnej. Próbkę do badania ojcostwa można jednak pobrać również z przedmiotu codziennego użytku. Jest to niestandardowa próbka, ale daje tak samo pewny wynik. Może to być szczoteczka do zębów, zużyta podpaska czy prezerwatywa w przypadku osoby dorosłej. W przypadku dziecka może być to smoczek zawierający ślady śliny bądź obcięty paznokieć.

Czy można ustalić ojcostwo w zagranicznym laboratorium?

Tak. Nie ma żadnych obostrzeń, co do tego gdzie wykonuje się badanie na ojcostwo. Należy się jednak liczyć z tym, że w takiej sytuacji możemy dłużej czekać na wyniki. Próbki bowiem muszą najpierw dotrzeć do zagranicznego laboratorium, co może trwać kilka dni.

Jak długo oczekuje się na wyniki ustalenia ojcostwa?

W przypadku pobrania standardowej próbki (to znaczy wymazu z jamy ustnej) wyniki testu na ojcostwo w większości laboratoriów możemy odebrać już na drugi dzień. Jeśli zdecydowaliśmy się wysłać niestandardowe próbki to ze względu na ewentualne trudności z odizolowaniem kodu DNA, na wynik testu na ustalenie ojcostwa możemy poczekać około dwóch tygodni.

Data publikacji: 28/04/2020, Data aktualizacji: 18/05/2020

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium