Jak najwcześniejsze rozwiązanie kwestii spornego ojcostwa jest korzystne dla wszystkich. Dziecko może zostać uznane przez swojego biologicznego ojca zaraz po porodzie, co wiele ułatwia. Z drugiej strony ma to też bezpośrednie przełożenie na relacje pomiędzy partnerami oraz ojcem a dzieckiem. Przyszła matka z kolei może ze spokojem przeżyć całą ciążę i cieszyć się macierzyństwem.
Psychologowie podkreślają, że mężczyzna, który ma pewność co do swojego biologicznego ojcostwa bardziej angażuje się w wychowanie dziecka i jest w stanie nawiązać z nim bliższe relacje. Zmienia się również jego stosunek do partnerki. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy przyszli rodzice planują wspólną przyszłość. Ustabilizowanie sytuacji rodzinnej jeszcze przed porodem ułatwia wspólny „start” oraz pomaga w świadomym zaplanowaniu przyszłości.
Polecamy również: Papierosy, alkohol i inne używki – czy mogą wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?
Spis treści
Dwie drogi do stwierdzenia ojcostwa
Ustalenie ojcostwa możliwe jest w zasadzie już od 8 tygodnia ciąży. Przyszli rodzice mają do dyspozycji dwa rozwiązania. Pierwszym jest badanie wykonywane z krwi matki oraz wymazu z policzka od ojca. Taki test jest bardzo łatwy – przypomina zwykłą morfologię, a wynik znany jest po ok. 10 dniach. Jak to możliwe? Otóż we krwi kobiety w ciąży krąży tak zwane „wolne DNA”. W dużym uproszczeniu stanowi ono mieszaninę DNA matki oraz DNA dziecka. Stosując odpowiednie narzędzia bioinformatyczne specjaliści są w stanie odseparować materiał genetyczny dziecka od materiału matki.
Inną możliwością jest ustalenie ojcostwa przy okazji badań w ciąży. Zaletą takiego testu jest możliwość wykonania od razu bardzo dokładnych badań prenatalnych. W tym wypadku od pacjentki pobierany jest płyn owodniowy (pod kontrolą USG) oraz dowolne próbki od rodziców – mogą to być np. szczoteczka do zębów, guma do żucia, sztućce, a nawet włosy. Przyszli rodzice często decydują się na tę opcję, ponieważ to badanie oprócz informacji na temat ojcostwa daje im też spokój i pewność, że dziecko urodzi się bez wad genetycznych takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau itp.
Ustalenie ojcostwa w ciąży? To nie wstyd!
Testy na ojcostwo w ciąży stają się w Polsce coraz powszechniejsze – podobnie jak w krajach Europy Zachodniej czy Ameryki. Przyszli rodzice decydują się na nie z różnych przyczyn i mają do tego pełne prawo. To badanie jak każde inne i nie stanowi powodu do wstydu. Każdego dnia decyduje się na nie dziesiątki przyszłych rodziców. Korzyści z jego wykonania są ewidentne i to one powinny być przede wszystkim brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji czy ustalić ojcostwo w ciąży, czy poczekać do narodzin dziecka.
Ten artykuł Cię zainteresuje: Test DNA na ojcostwo – poznaj 6 najważniejszych faktów o badaniu
Pewność gwarantowana
Obecnie wykonywane testy na ojcostwo – zarówno te po urodzeniu dziecka jak i w trakcie ciąży – dają rodzicom pewny i jednoznaczny wynik. Takie badanie wykonuje się raz na całe życie i nie trzeba go ponawiać w przyszłości, bo jego wynik się nie zmieni. Decydując się z kolei na ten krok przed narodzinami, możemy zaoszczędzić sobie i dziecku wielu sytuacji stresowych w przyszłości.
Zdjęcie: © Wavebreakmedia/ Depositphotos.com