Ciąża a sądowe ustalenie ojcostwa Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ciąża a sądowe ustalenie ojcostwa

Ciąża a sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa jest zwykle niezbędne w przypadku spraw alimentacyjnych oraz dochodzenia praw do spadku. Pozwala ono precyzyjnie ustalić czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Warto wiedzieć czy dzisiejsza medycyna daje możliwość na ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie ciąży i jakie są koszty takiego badania?

Czy sądowe ustalenie ojcostwa w trakcie ciąży jest możliwe?
Kto kieruje na badanie sądowego ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży?
Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa w trakcie ciąży?
Kto płaci za badania sądowego ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży?

Czy sądowe ustalenie ojcostwa w trakcie ciąży jest możliwe?

Zgodnie z polskim prawem sądowe ustalenie ojcostwa jest możliwe dopiero po narodzinach dziecko. Istnieje jednak prawo umożliwiające mężczyźnie samodzielne uznanie nienarodzonego dziecka. W przypadku takim najlepszym sposobem na sprawdzenie potencjalnego ojcostwa jest wykonanie badania DNA. Test taki daje praktycznie stuprocentową pewność.

Kto kieruje na badanie sądowego ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży?

Jako iż badanie ojcostwa w trakcie ciąży jest testem jedynie prywatnym, wykonuje się je zwykle przy porozumieniu matki dziecka oraz potencjalnego ojca. Test na ojcostwo w czasie ciąży jest równie pewny jak ten po urodzeniu dziecka i możliwy do wykonania już od 8 tygodnia ciąży. Warto wykonać go w sytuacji, gdy informacja ta potrzebna jest nam jak najszybciej, na przykład w celu uznania dziecka przez mężczyznę.

Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa w trakcie ciąży?

Sądowe ustalenie ojcostwa w trakcie ciąży dopuszczalne jest jedynie, jako dobrowolna forma uznania ojcostwa przez mężczyznę w stosunku do dziecka poczętego, ale nienarodzonego. Jednak test na ojcostwo wykonany w czasie ciąży może być potraktowany, jako dowód w sprawie sądowej, toczącej się po narodzinach dziecka.

Kto płaci za badania sądowego ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży?

Cena badania na ojcostwo zależy od momentu jego przeprowadzenia i tak od 8 tygodnia ciąży test wykonuje się na podstawie krwi matki a od 15 tygodnia na podstawie DNA dziecka wyizolowanego z płynu owodniowego. Koszt pierwszego badania to około 7000zł, późniejsze badanie wyniesie nas nieco ponad 2000zł. Jako iż jest to badanie prywatne zwykle podział kosztów para ustala indywidualnie pomiędzy sobą.

Data publikacji: 23/08/2021, Data aktualizacji: 17/09/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium