U znacznej większości ludzi każda z komórek organizmu ma takie samo DNA. Nie ma więc znaczenia, czy do badania genetycznego wykorzysta się krew, włosy z cebulkami, naskórek czy wymaz z policzka. Istnieją jednak przypadki tzw. chimeryzmu – gdy u jednej osoby występują 2 rodzaje DNA. Dlaczego to możliwe i czym spowodowane są takie odstępstwa?
Spis treści
Chimeryzm – 2 różne rodzaje DNA u jednej osoby
W taki sposób, jakby pochodziło od dwóch różnych osób! To przypadki rzadkie, które czasami objawiają się np. rożnymi kolorami oczu, obojnactwem czy zaburzeniami w pigmentacji skóry. Mogą również nie dawać żadnych symptomów. Wtedy ich wykrycie jest możliwe przypadkowo, np. w czasie badań DNA, kiedy okazuje się, że różne próbki mają w sobie różny materiał genetyczny.
Chimeryzm u ludzi – kiedy może się pojawić?
Istnieje kilka przyczyn wystąpienia chimeryzmu. Należą do nich przede wszystkim:
- – połączenie dwóch zapłodnionych zygot na wczesnym etapie ciąży;
- – przenikanie krwi między połączonymi ze sobą naczyniami krwionośnymi bliźniętami w łonie matki;
- – przenikanie komórek dziecka do krwi matki w czasie ciąży;
- – przeszczep komórek macierzystych, szpiku kostnego lub transfuzja krwi.
Ciekawe przypadki chimeryzmu
Jedna z Amerykanek miała mieć wykonaną operację przeszczepu nerki. Jako dawców brano pod uwagę jej dwoje dzieci. Aby operacja mogła zostać zrealizowana, konieczne były genetyczne badania porównawcze. Ku zaskoczeniu pacjentki test DNA wykazał brak pokrewieństwa między nią a dzieckiem. Dopiero po wykonaniu badania z inną próbką okazało się, że ma ona po prostu podwójne DNA!
Jakiś czas temu opinią publiczną wstrząsnęła też sprawa zamordowania 23-letniej Kamili. Oskarżony o jej zabójstwo i zakopanie w lesie Grzegorz G. również miał jedno DNA we krwi, a inne w cebulkach włosów. Przyczyną okazał się być przeszczep szpiku kostnego, któremu poddał się mężczyzna [1].
Jak często występuje chimeryzm?
Trudno tak naprawdę ocenić, u jakiej liczby osób występuje podwójne DNA. Większość z nich pewnie nigdy nie zostanie poddana badaniom genetycznym. Tymczasem to właśnie w ich czasie wykrywa się chimeryzm.
Laboratoria genetyczne niezmierne rzadko notują takie przypadki, dlatego można przypuszczać, że ludzi chimerycznych jest niewielu. Nie należy się też obawiać nieprawidłowego wyniku badania DNA – laboratoria dysponują zabezpieczeniami, które pozwalają im wydać jednoznaczną opinię nawet w tak rzadkich przypadkach.
[1] źródło: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,15438390,Oskarzony_o_zamordowanie_23_latki_ma_podwojne_DNA_.html.