Ceny testów DNA na ojcostwo - co ma znaczenie? - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ceny testów DNA na ojcostwo – co ma znaczenie?

Ceny testów DNA na ojcostwo – co ma znaczenie?

Przed zdecydowaniem się na wykonanie testów DNA na ojcostwo warto dowiedzieć się nieco na ich temat – z czym się wiążą, co obejmują oraz przede wszystkim co wpływa na ich cenę. Ta ostatnia kwestia zostanie przybliżona w poniższym artykule.

Test DNA na ojcostwo cena ile wynosi, Czy rodzaj testu DNA na ojcostwo ma wpływ na cenę, Czy cena testu DNA na ojcostwo jest wysoka, Co wpływa na cenę testu DNA na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

Test DNA na ojcostwo cena – ile wynosi?
Czy rodzaj testu DNA na ojcostwo ma wpływ na cenę?
Czy cena testu DNA na ojcostwo jest wysoka?
Co wpływa na cenę testu DNA na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo cena – ile wynosi?

Badania DNA wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa aktualnie na polskim rynku wahają się od sześciuset złotych do siedmiu tysięcy w zależności od metod ich wykonywania oraz laboratorium w którym się to odbywa.

Czy rodzaj testu DNA na ojcostwo ma wpływ na cenę?

Są dwa rodzaje testów DNA na ojcostwo – sądowe oraz domowe, inaczej nazywane także „anonimowymi”. Domowe testy są dostępne często w formie wysyłki i można je wykonywać w warunkach domowych. Takie testy najbardziej przydają się osobom prywatnym, które wiedzę o ojcostwie chcą wykorzystywać w celach prywatnych.

Badania sądowe angażują znacznie większą ilość pracowników, przez co ich koszty bardzo wzrastają. Wykonuje się je głównie wtedy, kiedy dokumentacja dotycząca przeprowadzonych testów DNA na ojcostwo ma zostać użyta w sprawach sądowych, m.in. dotyczących alimentów, spraw rozwodowych lub zmian nazwiska dziecka.

Czy cena testu DNA na ojcostwo jest wysoka?

Wysokość ceny testu DNA zależy od celu w jakim ten test się przeprowadza oraz jego dokładności – im szybciej oraz dokładniej ma być przeprowadzony test, tym wyższa staje się cena, jednak koszty oscylujące wokół tych najniższych wiążą się z niską wiarygodnością badań.

Co wpływa na cenę testu DNA na ojcostwo?

Na poniesione koszty związane z przeprowadzaniem badań na ojcostwo mają wpływ już wspomniane wcześniej rodzaje badań oraz rodzaj próbek, które są do nich dostarczane.

Istnieją jednak również inne czynniki, decydujące o cenie testów DNA na ojcostwo, są nimi m.in. koszty wystawienia certyfikatów dla wybranych placówek, doświadczenie i wykształcenie zatrudnionych laborantów, dokładność przeprowadzonych testów DNA na ojcostwo oraz przede wszystkim moment wykonywania badań. Testy przeprowadzone po 8 tygodniu ciąży kosztują nawet powyżej siedmiu tysięcy złotych, ponieważ wymagają wyizolowania próbek materiału DNA dziecka z krwi matki. Po 15 tygodniu ciąży badania na ojcostwo mogą być częścią badań prenatalnych – ich cena wtedy maleje do około trzech tysięcy.

Data publikacji: 17/06/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium