Celiakia – badanie genetyczne daje wiarygodne rezultaty
celiakia badania – zanim je zrobisz dowiedz się czym jest celiakia. Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, to choroba, którą niezwykle ciężko zdiagnozować. Dlaczego? Ponieważ powoduje symptomy, które mogą być pomylone z wieloma innymi schorzeniami, takie jak ból brzucha, niedożywienie, ospałość czy bóle głowy i stawów. Dlatego właśnie, w przypadku celiakii, badania genetyczne, które dają najpewniejsze rezultaty są tak istotne, aby móc rozpocząć adekwatne leczenie.
Spis treści
Celiakia – badanie a objawy
Nietolerancji glutenu należy przeciwdziałać poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety, pozbawionej tego składnika. Dzięki temu gluten nie będzie atakował kosmków jelitowych i nie doprowadzi do poważniejszych problemów zdrowotnych u chorej osoby. Aby jednak rozpocząć odpowiednie leczenie, należy prawidłowo zdiagnozować tą przypadłość, co jest trudnym zadaniem, nawet dla specjalistów. Dzieje się tak, ponieważ celiakia prowadzi do wystąpienia nie tylko objawów stricte pokarmowych, ale także symptomów związanych z innymi układami, np. odpornościowym oraz kostnym.
Celiakia badania genetyczne
Jako, iż nietolerancja glutenu jest wrodzonym schorzeniem, do jej diagnostyki najlepiej stosować badania genetyczne (celiakia badania), które pozwalają wykryć obecność alleli HLA odpowiadających za predyspozycję do zachorowania na celiakię. Warto zaznaczyć, że żadne badania nie są w stanie dać pacjentowi 100% pewności, jednak testy DNA to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na rynku.
Celiakia – badania dla kogo?
Oczywiście testy genetyczne w kierunku celiakii powinny wykonać wszystkie osoby, które podejrzewają u siebie to schorzenie, jednak warto także wyróżnić grupy osób, które mogą być szczególnie narażone na nietolerancję glutenu. Będą to m.in. najbliżsi krewni osób chorujących na celiakię, a także wszyscy, u których występują już choroby powiązane, takie jak chora tarczyca, Hashimoto czy cukrzyca typu I. Badanie DNA polecane jest również osobom, które mają niepewne lub brakujące miana przeciwciał.
pewnytato.pl Data publikacji: 12/10/2018, Data aktualizacji: 16/09/2020