Badanie na celiakię da Ci odpowiedź czy jesteś narażony na nietolerancję glutenu Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badanie na celiakię da Ci odpowiedź czy jesteś narażony na nietolerancję glutenu

Badanie na celiakię da Ci odpowiedź czy jesteś narażony na nietolerancję glutenu

Musimy pamiętać, że symptomy nietolerancji glutenu nie ograniczają się jedynie do naszego układu pokarmowego, a schorzenie to może prowadzić do wielu niedoborów w całym organizmie. Najlepszą metodą diagnostyki tej choroby jest genetyczne celiakia badania, które jest rekomendowane przez wiele organizacji medycznych, m.in. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia.

badania na celiakie

Wskazania do badania na celiakię

celiakia badania powinny oczywiście wykonać osoby, które zauważają u siebie któreś z objawów tego schorzenia, m.in. wymioty, biegunki, nudności, ale także anemię, depresję, obniżoną koncentrację czy problemy ze szkliwem zębów. W grupie ryzyka znajdują się także chorujący na cukrzycę typu I, schorzenia tarczycy czy zespół Downa, Williamsa lub Turnera. Warto pamiętać, że celiakia to dziedziczna choroba, dlatego przebadać powinni się również krewni osób posiadających nietolerancję glutenu – zwłaszcza w pierwszej i drugiej linii.

Choroby tarczycy dieta – czy wszystkie osoby z Hashimoto powinny odstawić gluten?

Mówiąc „choroby tarczycy dieta”, wiele osób ma na myśli dietę bezglutenową. Obecnie dość często można przecież usłyszeć, że pacjenci chorzy na Hashimoto powinni odstawić gluten. Tymczasem konieczność przejścia na dietę bezglutenową dotyczy tylko osób, które mają jednocześnie celiakię. To ważna informacja, ponieważ nawet 50% osób z Hashimoto może mieć też tę trwałą nietolerancję glutenu – to właśnie dlatego obecność autoimmunologicznego zapalenia tarczycy jest wskazaniem do wykonania badania pod kątem celiakii.

Genetyczne badanie na celiakię

Za występowanie nietolerancji glutenu odpowiedzialne są geny HLA-DQ2 i HLA-DQ8, więc jako najlepsza metoda diagnostyki polecany jest właśnie test DNA, który wykrywa obecność tych konkretnych genów. Jeżeli test wykaże brak genów oznacza to, że nie ma możliwości byś w przyszłości zachorował na nietolerancję glutenu. Dzięki genetycznym badaniom na celiakię jesteśmy w stanie uniknąć testów serologicznych oraz przede wszystkim biopsji, której tak bardzo wiele pacjentów się obawia.

Testy DNA są znacznie tańszym i szybszym rozwiązaniem diagnostycznym, a także nie wymagają od badanej osoby przechodzenia na dietę bezglutenową. Co ważne, wystarczy wykonać je jedynie raz, a wyniki pozostają aktualne na całe życie.

Data publikacji: 15/10/2018, Data aktualizacji: 16/11/2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium