Badanie mikrośladów pewnym badaniem na rodzicielstwo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badanie mikrośladów pewnym badaniem na rodzicielstwo

Badanie mikrośladów pewnym badaniem na rodzicielstwo

Badanie mikrośladów wykonywane jako badanie na rodzicielstwo, pozwala na jego potwierdzenie lub wykluczenie niemal w 100%! Badanie to daje praktycznie jednoznaczny wynik, dzięki któremu rodzic będzie miał pewność, czy jest rodzicem biologicznym danego dziecka. Zastanawiasz się, czy badanie mikrośladów jest warte wykonania? Przeczytaj jakie próbki pobrać do wykonania testu na ojcostwo, jak zabezpieczyć próbkę oraz czy czas transportu ma wpływ na jakość próbki.

Jakie próbki można zebrać do badania mikrośladów?
Czy czas przechowywania próbki ma znaczenie w badaniu mikrośladów?
Jak zabezpieczyć próbki do badania mikrośladów?
Czy czas transportu ma znaczenie przy badaniu mikrośladów?

Jakie próbki można zebrać do badania mikrośladów?

Do wykonania testu na ojcostwo, jakim jest badanie mikrośladów, możesz przesłać przedmiotu codziennego użytku, takie jak szczoteczka do zębów, smoczek, niedopałek papierosa, obcięte paznokcie czy też używany plaster. Jeśli chcesz oddać inną formę mikrośladów, skontaktuj się z wybranym laboratorium i upewnij się, czy na pewno będzie ona odpowiednia. Może to być także wymaz z wewnętrznej strony policzka oraz próbka krwi.

Czy czas przechowywania próbki ma znaczenie w badaniu mikrośladów?

Czas przechowywania próbki nie ma znaczenia w przypadku badania DNA, jakim jest badanie mikrośladów, jednak jeśli masz możliwość, prześlij do badania możliwie najświeższe pobrane próbki. Jeśli zdecydujesz się wykonać badanie mikrośladów z próbki krwi, materiał natychmiast zostanie przesłany do analizy z placówki, w której zostanie pobrany.

Jak zabezpieczyć próbki do badania mikrośladów?

W zależności od próbki materiału zawierającej mikroślady, jaką decydujesz się wysłać do analizy, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Postaraj się zapakować próbkę tak, aby podczas transportu nie było możliwe jej zanieczyszczenie, m.in. przez osoby trzecie. Może to spowodować otrzymanie niepoprawnego wyniku lub wydłużenie czasu oczekiwania na wynik, a co za tym idzie, problemy te przysporzą niepotrzebnego stresu oraz zmartwień.

Czy czas transportu ma znaczenie przy badaniu mikrośladów?

Czas transportu nie ma znaczenia w przypadku wykonywania testu DNA na ojcostwo, jakim jest badanie mikrośladów. Materiał powinien być transportowany w temperaturze otoczenia, dlatego nie ma konkretnych wytycznych co do sposobu dostarczenia próbki mikrośladów do laboratorium.

Data publikacji: 03/06/2021, Data aktualizacji: 09/06/2021