Alzheimer – dowiedz się na czym polega ta choroba mózgu? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Alzheimer – na czym polega ta choroba mózgu?

Alzheimer – na czym polega ta choroba mózgu?

Osoby chore na Alzheimera cierpią z powodu stopniowej degradacji mózgu, który przestaje poprawnie działać. W konsekwencji dochodzi do utraty pamięci i innych zaburzeń. Jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby, jest obecność genu APOE4. Dowiedz się więcej o Alzheimerze.

alzheimer

Choroba Alzheimera – gdy mózg przestaje działać…

Alzheimer jest chorobą tego organu, który ulega stopniowej degradacji. Pod wpływem przede wszystkim nieprawidłowego kumulowania się białek (amyloidów), komórki nerwowe nie mogą przekazywać informacji. To powoduje coraz gorsze funkcjonowanie chorego w każdym aspekcie życia.

Alzheimer – co wpływa na jego wystąpienie?

Choroba Alzheimera występuje pod wpływem połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj wiek: większość chorych ma powyżej 65 lat. Istotny jest też gen APOE4. Dlaczego? Jedna jego kopia podwyższa prawdopodobieństwo zachorowania 3 razy, a obecność dwóch kopii – już 15.

Na ryzyko pojawienia się Alzheimera mogą wpływać też (według różnych hipotez) np. palenie papierosów, cukrzyca, niska aktywność intelektualna czy choroby sercowo-naczyniowe.

Poznaj objawy choroby Alzheimera

Pierwsze objawy tego schorzenia rzadko rozpoznaje się jako związane z Alzheimerem – częściej łączy się je ze stresem czy starzeniem organizmu. Są to delikatne kłopoty z pamięcią (np. zapamiętanie listy zakupów czy daty), lekkie zmiany osobowości, wypadanie słów czy problemy z koordynacją, np. w czasie pisania.

Niestety z czasem dochodzi do coraz większego zaniku pamięci, problemów z orientacją, kłopotów z mówieniem i wykonywaniem codziennych czynności. Z czasem chory nie może już samodzielnie funkcjonować i wymaga całodobowej opieki.

Gen APOE4 – podwyższa ryzyko Alzheimera

Aby zyskać informację, czy występuje u Ciebie gen podwyższający ryzyko wystąpienia tej choroby, możesz wykonać test DNA. Dzięki tej wiedzy będzie można podjąć takie kroki, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania. To również szansa na szybkie zauważenie objawów, jeśli Choroba Alzheimera wystąpi, co pozwoli opóźnić rozwój schorzenia.

Kiedy warto wykonać badanie? Zaleca się jego realizację wtedy, gdy w rodzinie wystąpiła choroba Alzheimera lub gdy chcesz po prostu mieć realny wpływ na swoje zdrowie i świadomość tego, co zapisane w genach.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/09/2017, Data aktualizacji: 14/11/2018

Wpisany w:: Badania DNA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium