Wbrew powszechnej opinii testy na ojcostwo niestety nie są dostępne w szpitalu. Wynika to z faktu, że takie badanie nie jest badaniem medycznym, zaliczanym do grupy badań mających sprawdzić w jakim stanie znajduje się dziecko. Z tego powodu wykonanie takiego badania bezpośrednio w szpitalu po narodzinach dziecka i przez lekarza jest niemożliwe. Natomiast istnieje możliwość samodzielnego zakupu zestawu do pobrania próbek, dzięki czemu można następnie pobrać próbki od dziecka samodzielnie.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?
- Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
- Na czym polega test na ojcostwo?
Spis treści
Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?
✅ O ile zaopatrzymy się w zestaw do pobierania próbek, to tak. Samodzielne pobranie próbek w szpitalu, a następnie wysłanie do laboratorium jest w pełni możliwe. Takie badanie jednak nie zostanie wykonane przez sanitariuszy szpitala oraz nie zostanie opłacone przez NFZ. Wynika to ze wspomnianego już powyżej faktu, że taki test nie podlega badaniom medycznym.
Poczytaj więcej: Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?
Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Test na DNA można wykonać stosunkowo szybko, ponieważ już od drugiej doby życia dziecka. Dzięki temu praktycznie od razu możemy pobrać próbkę od dziecka, a następnie wysłać ją do laboratorium w celu analizy. To sprawia, że ustalenie ojcostwa nie jest czasochłonne i w miarę szybko można określić sytuację prawną dziecka.
⏩ Alternatywą dla pobrania próbki dziecka w szpitalu jest umówienie pielęgniarki na wizytę domową. Wygląda to w taki sposób, że pielęgniarka przychodzi do domu oraz pobiera od malucha próbki, gdy dziecko już wyjdzie ze szpitala.
Na czym polega test na ojcostwo?
Przebieg testu na ojcostwo jest bardzo prosty. Od maluszka oraz od potencjalnego ojca zostają pobrane próbki, które następnie idą do analizy i są poddawane porównaniu. Próbka od dziecka pochodzi z policzka lub próbki dyskretnej (np. smoczek, gumki z pampersa).
W tym celu jest pobierany specjalny wymaz, którego pobranie jest szybkie, bezbolesne oraz bardzo łatwe, dzięki czemu pobranie jest możliwe nawet u noworodka. Alternatywą dla takiego pobrania wymazu są próbki dyskretne, a więc smoczek, chusteczka czy też pieluszka.
Aby wykonać badanie DNA należy tylko i wyłącznie zamówić specjalny zestaw. Taki zestaw zostanie dostarczony bezpośrednio pod wskazany wcześniej adres za pomocą kuriera bądź też zostanie umieszczony w paczkomacie.
Oczywiście w celu wykonania testu na ojcostwo można również umówić osobistą wizytę w przychodni bądź też zamówić wizytę pielęgniarki do domu. Ostateczna decyzja należy do rodziców i od ich osobistych preferencji, jednak sposobów na pobranie próbek od dziecka w celu wykonania testu na ojcostwo jest całe mnóstwo.
To może Cię zainteresować: Jak zrobić test na ojcostwo bez wychodzenia z domu? [INFOGRAFIKA]