Metod pobrania próbki do badania na ustalenie ojcostwa jest wiele – można to zrobić poprzez pobranie wymazu z policzka czy zebranie szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej, smoczka bądź maszynki do golenia lub innych materiałów dyskretnych. Otrzymana tymi sposobami próbka jest mokra, co rodzi pytanie, czy taka powinna pozostać, czy wręcz przeciwnie – powinna wyschnąć?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?
- Jak spakować próbki do testu na ojcostwo?
- Jakie próbki można przekazać do badania na ojcostwo?
Spis treści
Czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?
Zanim próbka trafi do laboratorium, właściwie spakowana i przechowywana zdąży wyschnąć. Wbrew pozorom, nie ma to żadnego wpływu na zniekształcenie materiału i otrzymanie niewiarygodnych wyników.
Co więcej, na powierzchni mokrych próbek często tworzą się pleśnie, gdyż grzyby lubią wilgoć. Jest to także dobra pożywka dla bakterii szczególnie w sytuacji, gdy próbka przechowywana jest w opakowaniach, które utrudniają dostęp powietrza.
Próbka powinna być spakowana w papierową kopertę lub kartonik, dzięki czemu zdąży wyschnąć przed oddaniem jej do badania na ojcostwo. Nie ma więc potrzeby dodatkowego suszenia próbki przed jej dostarczeniem do laboratorium.
Jak spakować próbki do testu na ojcostwo?
Odpowiednim opakowaniem dla próbki jest papierowa torebka lub kartonik, które zapewniają dopływ powietrza. Ma to wpływ na zachowanie jakości DNA, które nie zostanie zdegradowane przez bakterie czy grzyby. Wymazy z policzka powinny być przechowywane w opakowaniu, z którego zostały wcześniej wyjęte. Pierwotne opakowanie zapewnia dobre zabezpieczenie. Tymczasem materiał dyskretny, który znajduje się na przedmiotach, powinien być spakowany osobno oraz dokładnie opisany.
Opakowania powinny być przechowywane w ciemnym i suchym miejscu, na przykład w szufladzie. Ponadto dobrze, jeżeli próbki zostaną dostarczone do laboratorium jak najszybciej, czyli do 5 dni.
Poczytaj więcej: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?
Jakie próbki można przekazać do badania na ojcostwo?
Próbka do badań na ustalenie ojcostwa może być pobrana w różnoraki sposób. Duży wybór możliwości pobrania materiału sprawia, że każdy może z łatwością go zdobyć. Na przedmiotach dostarczonych do analizy musi znajdować się DNA.
Wśród próbek najczęściej dostarczanych do laboratorium wymienia się maszynki do golenia, smoczki bądź gryzaczki, gumki z pampersa czy szczoteczki do zębów. Poza artykułami higienicznymi może to być puszka, butelka albo słomka od napoju, który piła osoby, od której pobieramy próbkę. Guma do żucia, niedopałek papierosa czy zużyta prezerwatywa również doskonale się sprawdzają. Ponadto istnieje możliwość pobrania próbki z chusteczki z różnego rodzaju wydzielinami, takimi jak katar czy krew.