Ustalenie ojcostwa – wszystko co musisz wiedzieć
W przypadku pojawienia się wątpliwości co do ojcostwa dziecka może dojść do poważnych problemów, które często stają się źródłem wielu prywatnych tragedii rodzinnych. Właśnie dlatego osoby, które znają swoje prawa, mogą starać się o ustalenie ojcostwa. Jest to jednak złożony proces prawny, który wymaga kilku kroków. Jaka jest metoda ustalenia relacji rodzic-dziecko? Jak długo trwa ten proces? Jakie środki należy podjąć? Gdzie można uzyskać pomoc prawną w tej delikatnej sprawie?
Kiedy można wystąpić z pozwem na ustalenie ojcostwa?
Jakich sytuacji dotyczy sądowe ustalenie ojcostwa?
Kto może zażądać ustalenie ojcostwa?
Gdzie się zwrócić po pomoc w ustaleniu ojcostwa?
Spis treści
Kiedy można wystąpić z pozwem na ustalenie ojcostwa?
Jeżeli biologiczny ojciec dziecka pozamałżeńskiego nie wyrazi zgody na uznanie dziecka – jego stosunku rodzic-dziecko przed długim małżeństwem, konieczne może być zwrócenie się do sądu o ustalenie ojcostwa. Takie podejście mężczyzny może wynikać z braku pewności co do tożsamości ojca lub jego niechęci do ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji związanych z jego rodzicielstwem. Tak się składa, że biologiczny ojciec wiedział o istnieniu swoich potomków dopiero wtedy, gdy otrzymał kopię pozwu.
Jakich sytuacji dotyczy sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa dziecka może dotyczy sytuacji gdy:
– Nie można zakładać, że ojciec jest mężem matki lub takie domniemania zostały obalone.
– Nie zostały uznane prawa rodzicielskie lub doszło do bezskuteczności ustalenia ojcostwa.
Co to znaczy? Że sądowe ustalenie ojcostwa może dotyczyć tylko dziecka, które nie urodziło się lub nie urodziło w małżeństwie, ale domniemanie zejścia zostało obalone przez męża jego matki, czego ojciec nie uznał, ani nie stwierdzono nieskuteczności tego uznania.
Kto może zażądać ustalenia ojcostwa?
Matka dziecka, domniemany ojciec lub dziecko może być zobowiązane do ustalenia ojcostwa (jeśli dziecko osiągnęło wiek pełnoletniości, tylko dziecko może o to poprosić). Prokuratura, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka mogą również wnieść skargę w celu ochrony interesu społecznego lub dobrobytu dziecka. Matka, dziecko, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka składają pozew o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu. Kiedy mężczyzna nie żyje, pozywa opiekuna wyznaczonego przez sąd opiekuńczy. Mężczyzna wnosi pozew przeciwko matce dziecka i przeciwko dziecku i tylko wtedy, gdy matka nie żyje przeciwko dziecku.
Gdzie się zwrócić po pomoc w ustaleniu ojcostwa?
Przy ustalaniu ojcostwa najlepiej zwrócić się o pomoc do wiarygodnego prawnika, który poprowadzi sprawę. Strony internetowe, fora tematyczne i usługi gorącej linii powinny być uważane za źródła wskazówek i wsparcia, ale należy pamiętać, że nie zastąpią one profesjonalnej pomocy prawnej.
pewnytato.pl Data publikacji: 27/05/2020, Data aktualizacji: 22/06/2020