Jak można ustalić ojcostwo?
Ustalenie ojcostwa to kwestia spędzająca sen z powiek wielu rodzicom. Z badań DNA korzystają ojcowie, którzy mają wątpliwości odnośnie ojcostwa wychowywanego dziecka. Również matki korzystają z badań szczególnie wówczas, gdy w krótkim czasie miały wielu partnerów i nie mogą mieć pewności, który z nich jest ojcem dziecka.
Jak długo czeka się na ustalenie ojcostwa?
Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Czy do ustalenia ojcostwa potrzebne są badania?
Gdzie się zgłosić, żeby móc ustalić ojcostwo?
Spis treści
Jak długo czeka się na ustalenie ojcostwa?
Ustalenie ojcostwa wymaga przeprowadzenia skomplikowanej analizy genetycznej, dlatego też wynik nie jest dostępny z dnia na dzień. Czas, który należy oczekiwać na wyniki może zależeć od rodzaju pobranych próbek czy od ilości analizowanych markerów genetycznych. Standardowo na otrzymanie wyniku testu na ojcostwo należy czekać od 5 do 10 dni roboczych, jednak ostatecznie termin wyznaczany jest przez laboratorium.
Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?
W celu wykonania badań na ustalenie ojcostwa wymagane są próbki materiału genetycznego pochodzące co najmniej od domniemanego ojca oraz od dziecka. Do analizy można dołączyć również próbki pochodzące od matki. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się wymaz z policzka, jednak można również pobrać krew żylną czy wykonać badanie na ojcostwo na podstawie tzw. mikrośladów.
Czy do ustalenia ojcostwa potrzebne są badania?
Ustalenie ojcostwa wymaga przeprowadzenia specjalistycznego badania genetycznego – tylko wówczas wynik jest w pełni wiarygodny. Alternatywą dla takiej analizy może być jedynie rozmowa z matką dziecka czy jej bliskimi. Tak naprawdę jednak rozmowa może opierać się wyłącznie na wzajemnym zaufaniu i ojciec nie może mieć pewności co do tego, czy faktycznie wychowuje własne dziecko. Taką pewność dają jednak testy DNA.
Gdzie się zgłosić, żeby ustalić ojcostwo?
Testy na ojcostwo wykonywane są w laboratoriach genetycznych, które można znaleźć na terenie całego kraju. Można przyjść bezpośrednio do placówki, zadzwonić do niej lub wysłać e-mail. Próbki mogą bowiem zostać pobrane przez klienta w domu i następnie odesłane kurierem do laboratorium. Jest to alternatywa dla osób, które nie mają w pobliżu takiej placówki.
pewnytato.pl Data publikacji: 29/03/2020, Data aktualizacji: 19/03/2021