Rodzaje testów na ojcostwo i ich ceny
Laboratoria oferują szeroką gamę testów z zakresu ustalania ojcostwa. Ilość osób poddawanych badaniu, cel w jaki będą wykorzystywane wyniki oraz sama cena mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego przed podjęciem decyzji warto poszerzyć swoją wiedzę.
Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?
Spis treści
Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo wykonywany w celach prywatnych to wydatek około 600 złotych. Obejmuje on badanie 2 osób, a jego celem jest uzyskanie wyników na podstawie których możemy w 100% wykluczyć ojcostwo lub też je potwierdzić w 99,9%.
Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo do celów sądowych to wydatek około 1500 złotych. Uczestniczą w nim minimum 3 osoby badane czyli matka, dziecko i domniemany ojciec. Pobranie próbki materiału genetycznego odbywa się w asyście wyznaczonego biegłego sądowego. Przebadania kolejnych osób to dodatkowy koszt około 350 złotych za każdą osobę.
Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?
Test na ojcostwo w ciąży można przeprowadzić już od 10 tygodnia jej trwania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest on całkowicie bezpieczny zarówno dla matki jak i płodu. Próbki niezbędne do przeprowadzenia badania pobiera się zarówno od matki (jest to próbka krwi) jak i domniemanego ojca. W przypadku ojca najczęściej jest to wymaz z wewnętrznej strony policzka lub próbka krwi.
Warto również wiedzieć, że w późniejszym terminie ciąży czyli koło 14-15 tygodnia do badania można pobrać próbkę płynu owodniowego wiąże się jednak z nieco większym zagrożeniem dla płodu.
Z przeprowadzeniem tego rodzaju testu na ojcostwo trzeba liczyć się z nakładami finansowymi rzędu 6000 złotych.
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?
Wysokość kosztów związanych z przeprowadzeniem testów na ojcostwo jest determinowany przez bardzo wiele czynników. Do najistotniejsze z nich należą:
- ilość markerów oznaczanych za pomocą testu na ojcostwo
- jakości odczynników używanych w laboratorium
- wdrożone systemy jakości w postaci norm ISO przez laboratoria badawcze
- akredytacja laboratorium
- gdzie i przez kogo jest pobierany materiał do badań
- ilości osób poddawanych badaniu DNA
- rodzaju materiału genetycznego przekazanego do analizy
- czasu oczekiwania na wyniki realizowanych badań.
pewnytato.pl Data publikacji: 24/08/2019, Data aktualizacji: 26/09/2019