Więź łącząca ojca z dzieckiem bywa silniejsza, gdy mężczyzna ma pewność w kwestii swojego ojcostwa. Taki mężczyzna zwykle chętniej sprawuje opiekę nad dzieckiem i bardziej angażuje się w proces jego wychowania.
Niekiedy pojawiają się jednak wątpliwości, których trudno tak po prostu się pozbyć. „Czy mój syn jest rzeczywiście moim synem?”, „Czy to aby na pewno moja córka?” Tego typu rozterki ma wielu ojców. I właśnie w takich momentach mężczyźni najczęściej decydują się na badania ojcostwa. Jest to bowiem najszybszy i najprostszy sposób, aby pozbyć się wątpliwości i zyskać pewność w kwestii biologicznego pokrewieństwa.
Spis treści
Jak niepewność co do ojcostwa niszczy relacje w rodzinie?
Mężczyźni wątpiący w pokrewieństwo z dzieckiem często tracą zaufanie do partnerki. Tymczasem to właśnie na zaufaniu powinien opierać się każdy związek. Bez niego trudno o dobrą relację między mężczyzną a kobietą. Związkom, w których partnerzy nie darzą się wzajemnym zaufaniem niestety często zwyczajne nie udaje się przetrwać. Czasem by móc to zaufanie odbudować, mężczyzna potrzebuje po prostu wiarygodnego dowodu, który dałby mu całkowitą pewność: „Tak, to właśnie JA jesteś ojcem tego dziecka”. Tym dowodem może być wynik testu na ojcostwo.
Przeczytaj też: Jak dbać o związek, gdy macie dziecko?
Badania ojcostwa – sposób na uratowanie rodziny?
Może się to wydawać niewiarygodnie, ale badania DNA na ojcostwo prawdopodobnie uratowały niejedną rodzinę przed rozsypką. Wielu mężczyzn, mając przed sobą niezaprzeczalny dowód na swoje ojcostwo, czyli wynik badania ojcostwa, automatycznie odzyskuje utracone wcześniej zaufanie do partnerki. Bywa, że jest ono nawet większe niż przed badaniem. Sytuacja w jakiej znaleźli się partnerzy staje się jednocześnie okazją do tego, aby wreszcie szczerze ze sobą porozmawiać – na temat swoich uczuć i nie tylko. Mężczyzna po otrzymaniu wyniku potwierdzającego ojcostwo niejednokrotnie zmienia również swoje nastawienie do dziecka – jest bardziej zmotywowany, aby się nim opiekować, aktywniej uczestniczy w jego życiu, chce współdecydować w najważniejszych sprawach związanych z jego wychowaniem. Jednym słowem – staje się lepszym rodzicem.
A co, jeśli mężczyzna okaże się jednak nie być biologicznym ojcem dziecka? Każdy, kto decyduje się na badania ojcostwa musi przecież przygotować się i na taką ewentualność.
Badania ojcostwa – gdy mężczyzna okazuje się nie być ojcem dziecka
Wiadomość o wykluczeniu ojcostwa u wielu mężczyzn wywołuje emocjonalny wstrząs. Okazuje się bowiem, że dziecko, które do tej pory uważali za swoje, w rzeczywistości nie jest ich dzieckiem. Taka sytuacja, choć trudna, nie musi jednak zakończyć się rozpadem rodziny. Mężczyźni, których ojcostwo zostało wykluczone niejednokrotnie decydują się pozostać przy dziecku. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia wtedy, gdy badanie DNA wykonywane jest dopiero po kilku latach. Relacji, która wytworzyła się przez ten czas między mężczyzną a dzieckiem, nie da się bowiem tak po prostu przekreślić.
Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: Designed by Freepic.diller