Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Przyczyny poronienia – 5 najczęstszych powodów utraty ciąży

Przyczyny poronienia – 5 najczęstszych powodów utraty ciąży

Kobieta może stracić ciąże z wielu powodów – nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, zaburzeń hormonalnych, infekcji wirusowych i bakteryjnych, zaburzeń układu immunologicznego czy z przyczyn genetycznych. Poniżej omówimy najczęstsze przyczyny poronienia wśród par starających się o dziecko.

przyczyny poronienia

Przyczyny poronienia: zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne (zbyt wysoki lub zbyt niski poziom niektórych hormonów płciowych) mogą uniemożliwić utrzymanie ciąży. Za poronienia będą odpowiadać m.in. takie choroby endokrynologiczne jak zespół policystycznych jajników, cukrzyca czy schorzenia tarczycy. Szukając przyczyny poronienia, warto więc udać się do endokrynologa i wykonać badania, które pozwolą je wykluczyć.

Przyczyny poronienia – wady anatomiczne narządów rodnych

W tym przede wszystkim wady w budowie macicy, takie jak macica dwurożna i jednorożna, macica przegrodzona oraz niewydolność szyjki macicy. Wszystkie nieprawidłowości w obrębie tego narządu mogą przeszkodzić w prawidłowym przebiegu ciąży i przyczynić się do poronienia. Wady anatomiczne narządów rodnych nie zawsze mają charakter wrodzony, czasem pojawiają się już w trakcie życia kobiety, np. w wyniku infekcji, cięcia cesarskiego czy po zabiegu łyżeczkowaniu macicy. Dlatego też badanie USG narządów rodnych jest jednym z podstawowych badań wykonywanych podczas szukania przyczyny poronienia.

Przyczyny poronienia – nieprawidłowości genetyczne obecne u dziecka lub rodziców

Wadliwy materiał genetyczny dziecka odpowiada za ok. 70% wszystkich samoistnych poronień. Tworzą się one na samym początku ciąży – już w trakcie łączenia się komórki jajowej z plemnikiem albo niedługo potem. Do nieprawidłowości dochodzi najczęściej w obrębie chromosomów dziecka, które mają błędną liczbę lub niewłaściwą strukturę. Powoduje to zahamowanie rozwoju dziecka, co ostatecznie kończy się poronieniem.

Przyczyny poronienia, należy szukać również w materiale genetycznym rodziców. Któryś z nich może mieć nieprawidłowości w kariotypie (zestawie wszystkich chromosomów), które nie pozwoliły na prawidłowy przebieg ciąży. Z taką mamy jednak do czynienia stosunkowo rzadko – w przypadku 3-6% par. Obecność takiej wady wiąże się jednak z ryzykiem ponownych poronień.

Przyczyny poronienia możemy również upatrywać w trombofilii wrodzonej, czyli genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadmiernej krzepliwości krwi. Odpowiada ona nie tylko za utratę ciąży, ale też za szereg ciążowych powikłań, może np. spowolnić wzrost dziecka albo zaburzyć rozwój łożyska. Chcąc uniknąć poronienia warto więc sięgnąć po badanie DNA w kierunku trombofilii wrodzonej – zarówno przed pierwszą ciążą, jak i po przebytych już stratach.

Przyczyny poronienia – zakażenia wirusowe lub bakteryjne

Różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, chlamydia trachomatis. To najczęstsze infekcje, które mogą powodować poronienia (częściej sporadyczne niż nawykowe). Największe zagrożenie dla matki i dziecka stanowią wtedy, gdy występuje przy nich wysoka gorączka.

Przyczyny poronienia – choroby immunologiczne

Najczęstszą przyczyną poronienia o podłożu autoimmunologicznym jest tzw. zespół antyfosfolipidowy. W przebiegu tej choroby układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko organizmowi przyszłej mamy. Jest też odpowiedzialny za rozwój trombofilii nabytej, czyli skłonności do nadmiernego krzepnięcia krwi, niezwiązanego już jednak z genetyką.

Data publikacji: 17/01/2018